Nowe znaki drogowe w Polsce. Już obowiązują [FOTO]

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, autor: Adrian Grycuk
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, autor: Adrian Grycuk
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Od 2 grudnia w Polsce obowiązuje siedem nowych znaków drogowych. Powstały one z myślą o kierowcach, którzy poruszają się po drogach samochodami elektrycznymi.

Pierwsze dwa znaki – D-23b i D-23c – informują kierowców pojazdów elektrycznych o dostępnych na trasie punktach ładowania.

Znaki D-23b i D-23c (Dziennik Ustaw)
Znaki D-23b i D-23c (Dziennik Ustaw)

Pierwszy oznacza, że na trasie pojawi się stacja paliw z dostępnym punktem ładowania, a drugi informuje kierowcę o samodzielnym punkcie ładowania.

Zmieni się również nazewnictwo. Skrót „EE”, który dotychczas oznaczał miejsca, w których można było ładować elektryki, zostanie zastąpiony skrótem „EV” od „electric vehicle”, czyli pojazd elektryczny,

Kolejny nowy znak to D-34b, czyli „zbiorcza tablica informacyjna” z nowymi znakami.

D-34b (gov.pl)
D-34b (gov.pl)
D-34b (gov.pl)

Kolejne nowe znaki pojawią się na drogach ekspresowych. Te „informują kierowców, podróżujących drogą ekspresową, o zbliżającym się pasie wyłączenia”. Dotychczas były widywane jedynie na autostradach.

Znak F14-d (gov.pl)
Znak F14-e (gov.pl)
Znak F14-f (gov.pl)

Źródło: NCzas

4 KOMENTARZE

  1. Fiu, fiu, a kto bedzie dostawca tych znakow? Bo taki o stacji benzynowej to wystarczy postawic raz na 500km, a taki o EV to co kilkanascie km moze byc malo – a i tak pewnie bedzie miejsce zajete na kilka godzin :> Pozostaje miec nadzieje, ze panstwo nie bedzie dotowac tego badziewia z naszych podatkow.

Comments are closed.