Pięć partii w Sejmie. Zyskuje POPiS, traci Hołownia [SONDAŻ]

Sejm podczas obrad. / foto: Prt Sc YouTube: Sejm RP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Gdyby wybory odbyły się w miniony weekend, w Sejmie znalazłoby się pięć partii politycznych – wynika z sondażu United Surveys dla Wp.pl. Zyskują głównie dwie największe partie polityczne, traci Szymon Hołownia.

Sondaż przeprowadzono 3 grudnia metodą wspomaganego komputerowego wywiadu telefonicznego (CATI) na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych.

Z jego wyników opublikowanych na stronie Wp.pl wynika, że gdyby wybory odbyły się w miniony weekend, 32,1 proc. wyborców zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość. To wzrost o 1,5 pkt proc. w stosunku do analogicznego badania przeprowadzonego dwa tygodnie temu. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą głos oddałoby 23,7 proc. ankietowanych, co również oznacza wzrost poparcia – w tym przypadku o 2 pkt proc.

„Wyborcze podium uzupełniłaby Polska 2050, na którą oddanie głosu zadeklarowało 10,6 proc. respondentów. Oznacza to, że formacja Szymona Hołowni zanotowała największy spadek ze wszystkich ugrupowań. Przed dwoma tygodniami ruch byłego dziennikarza wskazało 13,3 proc. uczestników badania” – czytamy.

7,8 proc. ankietowanych zagłosowało na Lewicę, 6,7 proc. – na Konfederację, a 5,7 proc. – na Koalicję Polską-PSL. Swoich faworytów w parlamentarnym wyścigu nie potrafiło wskazać 13,4 proc. badanych.

6 KOMENTARZE

  1. Coś podobnego robi p. Marcin Adamczyk – autor artykułów pojawiających się na łamach „Najwyższego CZAS!”-u. Oblicza średnią kroczącą z 15 ostatnich sondaży. Podaje też przedział, w którym rzeczywiste poparcie dla danej partii zmieści się z 80% prawdopodobieństwem. Ma również patent, jak przeliczyć te procentowe poparcia na szable w Sejmie, bo jak wiadomo – system nie jest proporcjonalny.

    Zapraszam na blogpilastra. Tam znajdują się artykuły pt. „Sejm na ruletce wylosowany”.

  2. będzie szok jak konfa chyci 25%… sandberg-góra piachu wyjedzie w końcu do siebie,,,daleko tam, gdzie jest reżim sanitarny

Comments are closed.