Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce! Co to oznacza?

Przez kilka dni w Polsce będzie obowiązywał 1. stopień alarmowy ALFA-CRP..
Przez kilka dni w Polsce będzie obowiązywał 1. stopień alarmowy ALFA-CRP. (Fot. gov.pl)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
W nocy z niedzieli na poniedziałek zaczął obowiązywać w Polsce pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP dotyczący cyberprzestrzeni na obszarze całego kraju. Jest to związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który w poniedziałek rozpocznie się w Katowicach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w sobotę, że stopień alarmowy obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).

„Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach” – podało RCB.

Szczyt Cyfrowy ONZ rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 10 grudnia pod hasłem „Internet United” (zjednoczony internet).

Co oznacza 1. stopień alarmowy ALFA-CRP?

RCB w komunikacie wskazało, że stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

„Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych” – napisano w komunikacie.

Dodano, że instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

RCB zaznaczyło, że wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Więcej informacji o systemie antyterrorystycznym w Polsce można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/system-antyterrorystyczny-rp.

14 KOMENTARZE

 1. Czyli te służby jakby tego prasie nie ogłoszono i straszono obywateli nie wiedziały by że maja się zabrać do roboty? Dlaczego ten szczyt nie jest on-line? CO2? Koronawirus?

  • A co w takim przypadku?

   Sprawa nabiera charakteru politycznego… dziewiątą dobę z rzędu niektórzy nie mają prądu.

   (W tym przypadku to siły natury)

   „Wielka Brytania. Tysiące Ludzi Od Ponad Tygodnia Bez Prądu. I Może Być Gorzej” – (05-12-2021)

 2. Jest „alarm” i mamy się bać. A służby będą zobowiązane do zwiększonej czujności. A na codzień to co, zmniejszona czujność? Co za stek bzdur. Następna nieudolna próba wzbudzania ogólnego strachu przed „czymś”, równie abstrakcyjnym jak wiarus. A przy okazji nadmuchiwanie balona o własnej ważności. Poziom bzdurnej propagandy przekroczył już idiotyzmy PRL.

 3. ja się nie chwalę,ale informacje o niechybnym ataku Rosji na kraj bandery pozyskałem/shackowałem z internetu,nastąpi to z piątku ma sobotę,zimą 2022r.
  Takie informacje nie powinny być ujawniane,czyli prawilnie działa mawericek i sp.zoo.bo jak wielkie świństwa w Katowicach wymyślą,to któż to wie?! trzeba ogłosić ALFA/BETA 12 stopnia.Natychmiast,zwłoka karana kaesem na miejscu.

 4. „Najbogatsi Ludzie Świata Hurtowo Sprzedają Akcje Firm. Co Wiedzą?” – (06-12-2021)

  Posiadanie i wykorzystywanie informacji o wydarzeniach gospodarczych, które mogą mieć wpływ na światowe giełdy, jest przestępstwem. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że ci, którzy mają wiedzieć, już wiedzą i wykorzystują swoją przewagę do tego, aby zarobić, gdy inni już wkrótce zaczną tracić.
  Sprzedaż akcji firm odbywa się obecnie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

 5. „ZBLIŻA SIĘ WOJNA” – (Wideo 05-12-2021)

  Niemiecki dziennik „Bild” poinformował w sobotę 04.12.2021, że poznał szczegółowe plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zgodnie z nimi Rosja w trzech etapach miałaby zająć około dwóch trzecich terytorium Ukrainy.
  Szczegółowy plan inwazji w opisie pod filmem.

Comments are closed.