Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny w Słowenii uznał, że rozporządzenie rządu nakładające na pracowników administracji państwowej w miejscu pracy obowiązek posiadania statusu ozdrowieńca lub szczepienia przeciw COVID-19 jest niezgodne z konstytucją.

Nowy przepis miał wejść w życie od 1 października, ale został zawieszony po tym, jak zaskarżyło go kilka grup pracowników administracji państwowej, w tym związek zawodowy policjantów.

„Taki warunek jest porównywalny z obowiązkowymi szczepieniami, a to jest coś, co najpierw wymaga zmiany ustawy o chorobach zakaźnych”, podkreślił Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Nowe zasady miały dotyczyć nie całego sektora publicznego, ale pracowników administracji państwowej, w tym różnych departamentów rządowych i organów powiązanych, służb kontrolnych, policji, sił zbrojnych i jednostek administracyjnych.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Rząd chciał wprowadzić obowiązek od 1 października, ale już pod koniec września trybunał zablokował jego wykonanie do czasu wydania orzeczenia.

Trybunał nie wypowiedział się, czy środek ten, gdyby został nałożony w oparciu o właściwą podstawę prawną, byłby konstytucyjnie dopuszczalny z punktu widzenia proporcjonalności i równości wobec prawa.

Sąd zaznaczył, że jego decyzja nie oznacza, że szczepienie pracowników jako warunek wykonywania pewnych prac lub zawodów byłoby środkiem nieproporcjonalnym, ale uznał, że taki środek musiałby być zalecany na podstawie ustawy o choroby zakaźnych.

Według danych portalu ourworldindata.org do 5 grudnia w pełni zaszczepionych zostało 55.7 procent Słoweńców. Co najmniej jedną dawkę szprycy otrzymało niespełna 59.4 procent osób.

Źródło: total-slovenia-news.com/theguardian.com

REKLAMA