Trybunał Konstytucyjny orzekł. Obowiązek szczepień niezgodny z konstytucją

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Trybunał Konstytucyjny w Słowenii uznał, że rozporządzenie rządu nakładające na pracowników administracji państwowej w miejscu pracy obowiązek posiadania statusu ozdrowieńca lub szczepienia przeciw COVID-19 jest niezgodne z konstytucją.

Nowy przepis miał wejść w życie od 1 października, ale został zawieszony po tym, jak zaskarżyło go kilka grup pracowników administracji państwowej, w tym związek zawodowy policjantów.

„Taki warunek jest porównywalny z obowiązkowymi szczepieniami, a to jest coś, co najpierw wymaga zmiany ustawy o chorobach zakaźnych”, podkreślił Trybunał Konstytucyjny.

Nowe zasady miały dotyczyć nie całego sektora publicznego, ale pracowników administracji państwowej, w tym różnych departamentów rządowych i organów powiązanych, służb kontrolnych, policji, sił zbrojnych i jednostek administracyjnych.

Rząd chciał wprowadzić obowiązek od 1 października, ale już pod koniec września trybunał zablokował jego wykonanie do czasu wydania orzeczenia.

Trybunał nie wypowiedział się, czy środek ten, gdyby został nałożony w oparciu o właściwą podstawę prawną, byłby konstytucyjnie dopuszczalny z punktu widzenia proporcjonalności i równości wobec prawa.

Sąd zaznaczył, że jego decyzja nie oznacza, że szczepienie pracowników jako warunek wykonywania pewnych prac lub zawodów byłoby środkiem nieproporcjonalnym, ale uznał, że taki środek musiałby być zalecany na podstawie ustawy o choroby zakaźnych.

Według danych portalu ourworldindata.org do 5 grudnia w pełni zaszczepionych zostało 55.7 procent Słoweńców. Co najmniej jedną dawkę szprycy otrzymało niespełna 59.4 procent osób.

Źródło: total-slovenia-news.com/theguardian.com

14 KOMENTARZE

  • Za chwile szpryca powinna być zakazana bo została dopuszczona warunkowo.Na okres jednego roku czyli do 21 grudnia br.Ineresujące że wszyscy o tym zapomnieli i jeszcze chcą nas przymuszać do nielegalnych eksperymentów.

 1. Dzięki grypie tysiące idiotów może dojść do głosu i poczuć się ważnym niestety dalej pozostają idiotami !!!

  • Najgorzej, że dzisiaj idioci są na wysokich stanowiskach. Wiem o babie wykładającej na uniwersytecie, która nie może się doczekać szerokiego zastosowania swojego paszportu covidowego. Jest jak ta krowa z opowieści J.M.Bocheńskiego, która po zdjęciu dzwonka z szyi popadła w deprechę i zaczęła chudnąć a po powrotnym wyróżnieniu w stadzie dzwonkiem wróciła do zdrowia.

  • Idiotyzm u idioty z dnia na dzień się umacnia. Ta choroba nigdy się nie cofa. Raczej można zidiocieć, szczególnie od tego, co się obecnie wyprawia (…)

  • Botzwana, źródło Omikrona i Aidsu, o populacji 16x mniejszej od Polski i wyszczepieniu 20%
   Od 450 dnia pandemii – 3 fale zachorowań (co 30 dni) max. 2000, 1000 i 500 dziennie. Aktualna fala (po spadku do 25), wynosi – 80 przypadków dziennie. Nie spodziewam się następnej fali

 2. Szpryca niszczy ludzi i obowiazkiem NCz jest pisanie na ten temat. Wiec pieprzysz od rzeczy.
  „Szpryca Czas” bylaby nie po polsku, bo to lamaniec. Zreszta lansowanie idiotycznej „szprycy” zamiast zwyklego „zastrzyku” kompromituje i NCz i ciebie.
  A „niewsow” nie ma, moga byc wiadomosci.

 3. Zastanowiajace jest jak ludzie maja w gejowskim gniazdku milosic swoje dzieci. 95% rodzocow szczepi dzieci nie zdjac sobie sprawy co wstrzykuja. A o siebie sie martwia.

 4. Nie łudźcie się! Nasz (czyli pisowski) Trybunał Konstytucyjny z pewnością orzeknie, że nie tylko wyszczepianie, ale i wyrzucanie z pracy i areszt domowy są jak najbardziej zgodne. A prezydent polin to grzecznie podpisze!

Comments are closed.