Niemcy. Rekordy zakażeń i zgonów pomimo wyszczepienia i segregacji

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
W Niemczech odnotowano najwięcej covidowych zgonów od lutego. Stało się tak pomimo wyszczepienia ok. 70 proc. społeczeństwa oraz zaprowadzenia segregacji sanitarnej.

Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 69 601 nowych infekcji koronawirusa i 527 covidowych zgonów. To rekordowa liczba zgonów w czwartej fali. Poprzednio ponad 500 zgonów na dobę było w lutym.

Dobowa liczba zakażeń zdecydowanie przebija dobowe zakażenia z poprzednich fal. Podczas szczytu drugiej czy trzeciej fali notowano ich po ok. 30-33 tys. dziennie.

REKLAMA

Ogólnokrajowa tygodniowa zachorowalność nieznacznie spadła z 432 we wtorek do 427 w środę. W dwóch krajach związkowych wartość ta nadal przekracza 1000: w Turyngii jest to 1028, a w Saksonii – 1125. Jak podkreśla SZ, raportowane wskaźniki infekcji są obecnie zaniżone, ponieważ „służby medyczne i szpitale nie nadążają już ze zgłaszaniem przypadków, przynajmniej w niektórych regionach”.

Związki zawodowe ostrzegają przed obowiązkowymi szczepieniami

Związki zawodowe Verdi ostrzegają przed wprowadzaniem obowiązkowych szczepień dla pielęgniarek, twierdząc, że „obowiązkowe szczepienia dla tej grupy zawodowej nie podniosą znacząco wskaźnika szczepień, ale spowodują, że kolejne osoby odejdą z zawodu, w wyniku czego 'całkowicie przeciążony system’ zostanie dodatkowo uszczuplony o personel specjalistyczny”.

Z kolei związki zawodowe branży hotelowo-gastronomicznej (Dehoga) podają, że w wyniku pandemii do września 2021 r. branża straciła już blisko 100 tys. pracowników. Sytuacja nadal się pogarsza, braki kadrowe rosną – od września 2019 do września 2021 liczba osób zatrudnionych w branży spadła o 8,4 proc.

O szybszą pomoc dla firm w czasie pandemii apelują przedsiębiorcy. Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (DIHK) i Federalne Stowarzyszenie Średnich Przedsiębiorstw (BVMW) wzywają nowy rząd federalny do szybkich działań.

„Wielu firmom pod koniec roku zagraża zamknięcie, nowy rząd federalny powinien temu zapobiec” – podkreśla szef BVMW Markus Jerger i wskazuje, że konieczne są usprawnienia dotyczące m.in. wniosków o wypłatę pomocy, obowiązujące do końca marca 2022 r.

Jak zaznacza Peter Adrian, prezes DIHK, wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji przede wszystkim na ograniczenia związane z pandemią, a dodatkowy cios przyszedł w postaci wysokich cen energii i surowców.

REKLAMA