W ŚWIECIE COVIDIAN. Wiedeń znosi lockdown, ale wprowadza segregację sanitarną

Protest antycovidowy we Wiedniu Źródło: PAP/Abaca
Protest antycovidowy we Wiedniu Źródło: PAP/Abaca
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Wiedeń jako pierwszy kraj związkowy w Austrii ogłosił zakończenie lockdownu. Handel i kultura będą otwierać się ponownie od poniedziałku, restauracje i hotele – od 20 grudnia. O zmianach tych poinformował burmistrz Wiednia Michael Ludwig (SPOe).

Po tym, jak kanclerz Austrii Karl Nehammer (OeVP) ogłosił we wtorek zakończenie ogólnokrajowego lockdownu, także burmistrz Wiednia zapowiedział, że od 13 grudnia stolica będzie stopniowo powracała do normalności.

Ogólnokrajowy lockdown w Austrii obowiązuje jeszcze do niedzieli, przed tym terminem poszczególne kraje związkowe mają zadecydować o dalszym postępowaniu w związku z pandemią.

We wtorek władze Wiednia jako pierwsze zadecydowały o otwarciu od 13 grudnia zamkniętych do tej pory sektorów, takich jak handel, usługi związane z bliskim kontaktem (fryzjer, kosmetyczka itp.), kultura, wydarzenia sportowe. Wiedeńska gastronomia i hotele mają wznowić działalność od 20 grudnia, przy założeniu przestrzegania zasady 2G – wstęp tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców.

Opracowane przez władze Wiednia zasady bezpieczeństwa odnosić się będą także do tradycyjnych jarmarków świątecznych, odbywających się w centrum miasta. Będą one mogły wznowić działalność handlową (zawieszoną na czas lockdownu), a także gastronomiczną.

Jak wyjaśnił burmistrz Ludwig, rozporządzenie dotyczące godziny policyjnej „nadal jest przedmiotem dyskusji” i ma nadzieję, że w tej sprawie zostanie podjęta jednolita regulacja dla wszystkich krajów związkowych – pisze portal Puls24.

Liberalna partia NEOS podkreśla, że „wiedeńscy restauratorzy nie mogą być teraz pozostawieni na lodzie” i apeluje, by przyspieszyć otwarcie gastronomii o tydzień. „W ostatnich miesiącach lokale gastronomiczne w stolicy wzorowo wspierały walkę z pandemią! Jesteśmy przekonani, że otwarcie zgodne z zasadą 2G lub 2G-Plus już od 13 grudnia będzie zgodne z odpowiedzialną polityką zdrowotną. Każdy kolejny tydzień zwłoki w działalności to katastrofa gospodarcza dla gastronomii w Wiedniu!” – zaapelował Markus Ornig (NEOS).

3 KOMENTARZE

  1. Łaskawe pany. Byle przy korycie, a po nas to choćby i potop. A wiadomo, że według planu i tak za kilka lat światowy rząd.

    • jak pytam się ludu -jaka jest ogólna rola rządu…. a no żeby rządził…co to znaczy…a no żeby – 1 chronił i opiekował się 2 żywił, 3 karał, możecie sami zrobić ankietę, masakra socjalistyczno totalna

Comments are closed.