Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pexels
REKLAMA
Ministerstwo zdrowia opublikowało w piątek rozporządzenie wprowadzające od 1 marca 2022 r. obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla osób powyżej 60 roku życia i niektórych zawodów. Przepisy wydano na podstawie ustawy o ochronie zdrowia publicznego.

Poza seniorami obowiązkiem szczepień objęto pracowników służby zdrowia, także personel domów opieki społecznej oraz studentów i uczniów szkół medycznych. Nowy przepis dotyczy żołnierzy, także części rezerwistów, strażaków, w tym strażaków ochotników, policjantów, strażników miejskich, funkcjonariuszy tajnych służb oraz celników.

Obowiązkiem szczepień objęci będą też pracownicy służby sanitarno-higienicznej.

REKLAMA

Z tekstu rozporządzenia wynika, że 1 marca 2020 r. osoby starsze niż 60 lat oraz przedstawiciele niektórych zawodów już będą musiały być w pełni zaszczepione. Termin „pełne zaszczepienie” zakłada, że od drugiej dawki upłynęło minimum 14 dni.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Rozporządzenie wydał minister zdrowia Adam Vojtiech, który razem z całym rządem Andreja Babisza podał się do dymisji i czeka na powołanie nowego gabinetu.

Politycy tworzącego się centroprawicowego rządu Petra Fiali kilkakrotnie wypowiadali się przeciwko obowiązkowym szczepieniom w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia i deklarowali, że nowy gabinet odwoła rozporządzenie. Ich przeciwnikiem jest kandydat na ministra zdrowia Vlastimil Valek, który szczepienia w grupach zawodowych akceptuję, pod warunkiem zgody ich samorządów.

Według agencji CTK zakończone szczepienia ma 82 proc. osób, które ukończyły 60 lat. Tych, którzy nie przyjęli szczepionek, jest około pół miliona. Najwięcej zaszczepionych osób pracuje w służbie zdrowia, ponad 85 proc. zaszczepionych jest w czeskiej armii.

Wśród policjantów i strażaków zaszczepienia są na poziomie 75 proc. Przedstawiciele szefostwa policji obawiają się, że kilka tysięcy funkcjonariuszy może zrezygnować ze służby.

W Czechach obowiązkowe szczepienia obejmują 11 chorób. Większość szczepionek podaje się w wieku dziecięcym.

Źródło: PAP

REKLAMA