Gruzja odrzuca rosyjskie żądania: „Nie do przyjęcia”

Flagi Gruzji i Rosji. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Flagi Gruzji i Rosji. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA
W swym sobotnim oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji stanowczo odrzuciło rosyjski apel o uznanie decyzji szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r. o przyszłym członkostwie tego kraju w Sojuszu Atlantyckim za nieważną.

MSZ Gruzji uważa deklarację resortu spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej o konieczności unieważnienia decyzji szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r. o przyszłym członkostwie Gruzji i Ukrainy w NATO za nie do przyjęcia” – zaznaczono w oświadczeniu MSZ Gruzji wydanym w sobotę.

Deklaracja resortu spraw zagranicznych w Tbilisi jest bezpośrednią reakcją na wydane w piątek oświadczenie rosyjskiego MSZ, w którym wskazano, że Rosja domaga się, by NATO wycofało się z zobowiązania z 2008 roku wobec Ukrainy i Gruzji o włączeniu tych państw do swych struktur.

REKLAMA

Według agencji TASS rosyjska dyplomacja zagroziła, że „nieodpowiedzialne zachowanie Zachodu w kwestii Ukrainy sprowokuje poważne ryzyko wybuchu konfliktu w Europie na dużą skalę”.

Rosyjskie media podają, że Moskwa ma zamiar wysunąć kompleksową propozycję prawnych gwarancji bezpieczeństwa podczas kolejnej rundy rosyjsko-amerykańskiego dialogu o stabilności strategicznej.

Agencje zachodnie przypominają w tym kontekście, że już podczas wtorkowej rozmowy Joe Bidena z Władimirem Putinem rosyjski prezydent powiedział, że oczekuje od Zachodu „gwarancji prawnych”, wykluczających możliwość przystąpienia Ukrainy do NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odrzucił w piątek podczas spotkania z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rosyjskie żądania unieważnienia zobowiązań wobec Ukrainy i Gruzji z 2008 roku o włączeniu tych krajów w struktury Sojuszu.

O stosunkach NATO z Ukrainą decyduje 30 sojuszników zjednoczonych NATO oraz Ukraina. Nikt inny. Nie możemy zaakceptować, że Moskwa próbuje przywrócić system, w którym wielkie mocarstwa, takie jak Rosja, mają strefy wpływów, w których mogą kontrolować i decydować sobie o tym, co robią inne kraje – powiedział Stoltenberg.

Słowa sekretarza generalnego NATO odnoszą się również do Gruzji, która po ogłoszeniu w kwietniu 2008 r. decyzji o przyszłym rozszerzeniu Sojuszu Atlantyckiego stała się przedmiotem rosyjskiej agresji latem tego samego roku, podczas wojny w Osetii Południowej.

Źródło: PAP

REKLAMA