Idą na ostro. PiSowski projekt segregacji sanitarnej Polaków wpłynął do Sejmu. Konfederacja zapowiada protest dzisiaj o 18.00

Lockdown, kwarantanna, segregacja sanitarna. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

PiSowski projekt segregacji sanitarnej pracowników wpłynął do Sejmu. Konfederacja zapowiada protest o 18.00 pod Sejmem.

„Artur Dziambor miał rację. Ostrzegaliśmy jako jedyni, że rząd zamierza dzielić Polaków na zaszczepionych i niezaszczepionych. Efekt? PiSowski projekt o segregacji sanitarnej trafił właśnie oficjalnie do Sejmu” – informuje Konfederacja. W związku z tym zapraszają wszystkich na protest przeciwko segregacji sanitarnej dzisiaj o 18.00 pod Sejmem przy ul. Wiejskiej.

REKLAMA

W projekcie posłów PiS zapisano m.in. możliwość żądania przez pracodawcą od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Projekt przewiduje także możliwość delegowania pracowników lub osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.

Projekt zawiera ponadto rozwiązanie przewidujące możliwość niepodlegania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą ograniczeniom wprowadzanym w związku ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego w przypadku świadczenia usług przez pracowników lub osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą i na rzecz osób mających negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, ozdrowieńców i zaszczepionych.

„Podmiot prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł żądać od klienta okazania certyfikatu o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zaświadczenia o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Osobę, która odmawia okazania powyższych dokumentów, traktować się będzie jako osobę niezaszczepioną przeciwko COVID-19, nieposiadającą statusu ozdrowieńca lub nieposiadającą aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARSCoV-2″ – wskazano w uzasadnieniu.

W projekcie założono też możliwość nałożenia przez kierownika podmiotu wykonującego działalność leczniczą obowiązku zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na pracowników lub osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia się w zakresie ich stanu zdrowia.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Zgodnie z informacjami na stronie sejmowej, projekt został we wtorek skierowany do opiniowania m.in. przez biuro analiz sejmowych. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Czesław Hoc (PiS).

Dzisiaj już jest oczywiste, że zarówno zaszczepieni jak i nie zaszczepieni mogą przenosić wirusa, więc segregowanie ludzi nie ma najmniejszego sensu. Ale najwyraźniej tu już nie chodzi o walkę z wirusem…

REKLAMA