Flaga Izrael. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Izrael. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Władze Izraela na przestrzeni ostatnich dwóch lat deportowały 44 dzieci migrantów, którzy pozostali w kraju pomimo wygaśnięcia ważności ich wiz. 312 podobnych przypadków jest obecnie rozpatrywanych – podał w poniedziałek dziennik „Haaretz”.

Według raportu przedstawionego Knesetowi przez izraelską Agencję ds. Populacji i Imigracji w ciągu ostatnich dwóch lat z kraju deportowano 44 dzieci migrantów, z których większość urodziła się w Izraelu. Zdaniem autorów dokumentu dzieci, których niebędący obywatelami Izraela rodzice pozostają w państwie nielegalnie, nie mają prawa pozostać w kraju i są zmuszone do jego opuszczenia wraz z rodzicami.

„Decydując się na nielegalny pobyt w Izraelu, narażają siebie i własne dzieci na deportacje” – podała w oświadczeniu skierowanym do parlamentarnej komisji agencja ds. migracji.

Gorąca Linia dla Uchodźców i Migrantów, organizacja pozarządowa zajmująca się pomocą imigrantom, wskazała, że w latach 2011-19 władze Izraela aresztowały i deportowały jedynie rodziców dzieci, które nie uczęszczały do izraelskich szkół. Podejście rządu zmieniło się jednak w roku 2019, kiedy aresztowano co najmniej 67 rodzin, w których dzieci były uczniami izraelskich szkół.

Michalkiewicz. The Movie

Źródło: PAP