
Saksoński krajowy urząd policji kryminalnej przeprowadził w środę w Dreźnie obławę spowodowaną groźbami, które padły pod adresem premiera Saksonii Michaela Kretschmera. Tydzień temu na grupie czatowej na Telegramie pojawiły się plany zamachu na premiera – informują niemieckie media.
Przeszukano kilka posesji – poinformowała w środę policja na Twitterze. Do akcji zaangażowano siły specjalne, ponieważ wypowiedzi poszczególnych członków grupy na Telegramie sugerowały, że mogą oni być w posiadaniu broni palnej i kusz.
Specjalna komisja ds. prawicowego ekstremizmu (Soko Rex) realizuje w ten sposób nakazy przeszukania w ramach postępowania przygotowawczego w związku z podejrzeniem o przygotowywanie poważnego aktu przemocy zagrażającego państwu.
Dochodzenie zostało wszczęte na podstawie reportażu, który ukazał się w zeszłym tygodniu w magazynie telewizji ZDF „Frontal”. Według raportu, członkowie grupy chatowej „Dresden Offline Networking” odrzucili decyzje rządu Saksonii o działaniach podjętych w walce z pandemią koronawirusa. Według policji, członkowie grupy omawiali plany zabójstwa Kretschmera i innych przedstawicieli saksońskiego rządu landowego.
Groźby pod adresem Kretschmera wywołały oburzenie wśród polityków. Sam premier powiedział: „Musimy użyć wszelkich środków prawnych przeciwko takiemu przekraczaniu granic. Osoby sprawujące urzędy publiczne nie powinny bać się wypowiadać swoich poglądów i wykonywać swojej pracy”.
Wcześniej poruszenie wywołała procesja przeciwników koronarestrykcji i segregacji sanitarnej z pochodniami przed domem saksońskiej minister zdrowia Petry Koepping.


![Piekło zamarzło. Kowal krytykuje Zełeńskiego i stwierdza, że to on odpowiada za kryzys między Warszawą a Kijowem [VIDEO] Paweł Kowal. / Foto: screen sejm.gov.pl](https://nczas.com/wp-content/uploads/2024/02/Kowal-ok-100x70.jpg)
![AfD liderem sondaży. Mają jednak słaby punkt [SONDAŻ] AfD](https://nczas.com/wp-content/uploads/2023/07/afd-alternatywa-dla-niemiec-100x70.jpg)





