Australijska policja. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/EPA
Australijska policja. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/EPA
Dzieci w wieku od 10 lat do 17 lat otrzymywały mandaty w wysokości od tysiąca do 5 tysięcy dolarów za łamanie koronarestrykcji w australijskim stanie Nowa Południowa Walia.

Tysiące dzieci w Nowej Południowej Walii otrzymało w ciągu ostatniego roku ogromne grzywny za naruszenie koronarestrykcji.

Dane policji uzyskane przez Redfern Legal Centre (RLC) dzięki prawu dostępu do informacji pokazują, że od 1 lipca 2020 roku wystawiono aż 2920 mandatów związanych z koronarestrykcjami dzieciom w wieku od 10 do 17 lat.

Większość kar wahała się od tysiąca do 5 tysięcy dolarów każda, a ich łączna suma wynosi ponad 2,1 miliona dolarów. Najwyższe kary wynikały z nieprzestrzegania zasad samoizlacji. Po pięć tysięcy dolarów grzywny za złamanie tej zasady dostało siedemnastu nieletnich.

Michalkiewicz. The Movie

W okresie od 1 lipca 2020 roku do 10 listopad 2021 roku 39 dzieci otrzymało grzywny w wysokości 3 tysięcy dolarów. Te zostały nałożone za nielegalne uczestnictwo w zgromadzeniach na świeżym powietrzu w obszarach zagrożonych lub w obszarach objętych nakazem pozostania w domu.

Ponad 1600 dzieci otrzymało mandaty w wysokości tysiąca dolarów za wykroczenia, takie jak nieprzedstawienie dowodu szczepienia na żądanie, nieprzestrzeganie godzin policyjnych w regionach zagrożonych oraz podróżowanie poza obszar metropolii Sydney.

W odpowiedzi na te informacje Redfern Legal Centre, the Aboriginal Legal Service (NSW/ACT) Limited oraz Public Interest Advocacy Centre wzywają rząd Nowej Południowej Walii do cofnięcia grzywien i wydania ostrzeżeń.

Źródło: news.com.au