Szczepienia przeciw Covid-19 to eksperyment medyczny? Tak widzą to ubezpieczalnie

Szczepionka na koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Szczepionka na koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA
Na portalu Rankomat.pl, który służy porównywaniu ofert różnych ubezpieczycieli pojawił się w listopadzie artykuł, który traktuje o tym, jak ubezpieczalnie widzą problem Covid-19. Z tekstu można wyciągnąć co najmniej kilka ciekawych i niewygodnych dla mainstreamu cytatów.

„Szczepienie przeciwko Covid-19 a ubezpieczenie na życie” to tytuł artykułu autorstwa Alicji Orłowskiej. Test pojawił się na portalu Rankomat.pl 15 listopada.

Autorka z poziomu wiedzy eksperckiej odpowiada na pytanie „Czy ubezpieczyciele traktują szczepienia na Covid-19 jako eksperyment medyczny?”. Odpowiedź jest bardzo ciekawa, bo twierdząca. Autorka przywołuje art. 21 ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty: „Eksperymentem leczniczym jest wprowadzenie nowych albo tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby chorej”.

REKLAMA

„Preparaty służące do szczepienia przeciwko Covid-19 otrzymały warunkową rejestrację europejskiego urzędu rejestracji leków. Dzieje się tak dlatego, że podlegają wciąż trzeciej fazie badań klinicznych. Oznacza to, że ich podanie formalnie stanowi eksperyment medyczny. Na tej podstawie opiera się stanowisko towarzystw ubezpieczeniowych” – pisze Orłowska. „Nic więc dziwnego, że niektóre podmioty lecznicze zabezpieczają się przed potencjalnymi roszczeniami pacjentów, którzy zgłaszają niepożądane objawy poszczepienne” – podaje dalej.

Jest to tekst, który pojawił się na cieszącym się zaufaniem portalu tematycznym i należy ufać, że autorka posiłkowała się sprawdzonymi informacjami dostępnymi do dnia 15 listopada 2021. Dalej Orłowska pisze o zmianach, jakie może wprowadzić ustawa dotycząca Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Źródło: Rankomat.pl

REKLAMA