Protesty przeciwko
Protesty przeciwko "lex TVN" w Łodzi oraz Rafał Ziemkiewicz/Fot. Twitter/screen YouTube (kolaż)
REKLAMA
O godz. 19.00 w wielu miastach Polski rozpoczęły się protesty przeciwko nowelizacji ustawy medialnej, znanej szerzej jako „lex TVN”. Zdaniem publicysty Rafała Ziemkiewicza „cała akcja z ustawą medialną jest dla leszczy”.

Po tym jak Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, w przeszło stu miastach w całej Polsce „obrońcy”, „obrończynie” i „obrońcoosoby” TVN-u zgromadzili się na manifestacjach. Najgłośniejsza z nich odbywa się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie – według doniesień medialnych – pojawiło się kilkaset osób.

Lex TVN – o co chodzi?

Przypomnijmy, że Sejm odrzucił w piątek bezwzględną większością głosów uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

9 września Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Protesty w całej Polsce

Protesty odbywają się nie tylko w Warszawie, lecz także w m.in. Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Toruniu, Rzeszowie, czy Zakopanem. Swoją obecność w Warszawie zapowiedział sam Donald Tusk.

„Skapitulowali przed pandemią i drożyzną, ale idą na wojnę z wolnymi mediami. Będę w niedzielę o 19 na Krakowskim Przedmieściu.#lexTVN” – oświadczył.

Protesty skomentował na Twitterze publicysta Rafał Ziemkiewicz.

„Nie chcę nikogo obrazić, ale trudno: cała akcja z ustawą medialną jest dla leszczy, żeby się podniecali. Najwyżej spółka Discovery wydzieli spółkę Discovery Europe i przekaże jej udziały; parę godzin wypełniania papierów. Rozumiem dlaczego obie strony w to grają ale leszczy – nie” – skwitował.

Źródła: PAP/Polsat News/Twitter/NCzas

REKLAMA