Maski FFP2 u dzieci nie są wskazane, gdyż dzieci mają problem z prawidłowym oddychaniem.
Maski FFP2 u dzieci nie są wskazane, gdyż dzieci mają problem z prawidłowym oddychaniem. (Fot. Pixabay)
Niemieccy eksperci przetestowali maski FFP2 u dzieci. Uznali, że nie nadają się one do użytku, bo młodzi mają wyraźny problem z oddychaniem w nich.

Maski FFP2 nie są dobrym wyborem dla dzieci – uważają eksperci z niemieckiego instytutu Stiftung Warentest, którego zadaniem jest przeprowadzanie porównawczych testów produktów i usług.

Testy masek FFP2 przeprowadzono na dzieciach w wieku od 6 do 12 lat.

Jak wskazano, dzieci w tym wieku mają mniej energiczny oddech niż zdrowi dorośli, a ich objętość płuc jest o połowę mniejsza.

Michalkiewicz. The Movie

W badaniach wyszło, że dzieci w maskach FFP2 mają trudności z oddychaniem. Gdyby przyjąć założenie, że dzieci będą te maski nosić prawidłowo przez dłuższy czas, to są dla nich po prostu szkodliwe.

W testach zauważono także, że przez problemy z oddychaniem dzieci nie zakładają ich prawidłowo, w związku z czym instytut nie rekomenduje używania masek FFP2 przez dzieci.

Testy przeprowadzono w związku z wymogiem noszenia masek przez dzieci w szkołach. Rekomendowanymi pozostają zatem zwykłe maski chirurgiczne, których skuteczność w powstrzymywaniu wirusa jest znacznie, znacznie mniejsza. Jednocześnie polecono, by regularnie wietrzyć sale lekcyjne w celu ograniczenia ryzyka infekcji.