CBA o akcie oskarżenia dla Sławomira Nowaka

Sławomir N. i CBA. Foto: PAP/CBA
Sławomir N. i CBA. Foto: PAP/CBA
REKLAMA
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odniósł się do aktu oskarżenia wobec b. ministra transportu Sławomira Nowaka. Wyjaśnił, że kończy to pewien etap działań, a sam materiał dowodowy zgromadzony przez prokuraturę i Centralne Biuro Antykorupcyjne był bardzo mocny i obszerny.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała 21 grudnia do sądu akt oskarżenia przeciwko Nowakowi. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że został on oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym, obejmujących założenie oraz kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym, mającą na celu popełnianie przestępstw korupcyjnych i płatnej protekcji.

Sprawę komentował w rozmowie z PAP Stanisław Żaryn:

REKLAMA

„Mieliśmy do czynienia ze zidentyfikowaniem i rozpracowaniem rozległej, międzynarodowej grupy przestępczej założonej przez Sławomira N. zarówno działającej na Ukrainie jak i w Polsce”.

Dodał, że od początku sprawa była wymagająca i wielowątkowa:

„Mieliśmy do czynienia z głównym mechanizmem ustanowionym przez Sławomira N., który to mechanizm był wprost powiązany z jego funkcją publiczną na Ukrainie. To tam, jak wskazuje materiał dowodowy dochodziło do przestępstw o charakterze korupcyjnym na ogromną skalę”.

Żaryn ocenił, że przestępstwa te były związane z przyjmowaniem korzyści majątkowych przy okazji rozpisywania różnego rodzaju kontraktów na drogi budowane na Ukrainie, a „ta działalność była z kolei podstawą działalności przestępczej dla tej grupy założonej przez Sławomira N.”.

W sprawie ma chodzić także o inne wątki:

„Jest wątek tej samej grupy na terenie Polski, gdzie dochodziło m.in do prania pieniędzy na dużą skalę, mowa też o działaniach związanych z pełnieniem przez Sławomira N. funkcji politycznych w Polsce, kiedy to również miało dochodzić do działań sprzecznych z prawem m.in. płatnej protekcji, czy powoływania się na wpływy”.

CBA i prokuratura współpracowały w tej sprawie ze stroną ukraińską. Rzecznik podsumował, że o skali działań świadczą sumy, o których mówi prokuratura i CBA. W sumie doszło do wysłania aktu oskarżenia wobec 15 osób w związku z żądaniem i przyjmowaniem korzyści majątkowej, które prokuratura wyceniła na ponad 6 mln złotych. Pranie pieniędzy dotyczyło ponad 8 mln złotych, a sama wartość zabezpieczonego mienia w tym śledztwie to ponad 4,5 mln złotych – wyliczył Żaryn.

Nowak, były minister transportu w rządzie Donalda Tuska został w lipcu zeszłego roku zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przez ponad rok przebywał w areszcie. W sierpniu tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie ostatecznie uchylił decyzję o zastosowaniu wobec niego aresztu tymczasowego i wprowadził wolnościowe środki zapobiegawcze – zakaz opuszczania kraju, dozór policji i poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł.

Źródło: PAP

REKLAMA