Rada Etyki za obowiązkiem szczepień. „Wolność jednostki nie jest bezwarunkowa”

Przymus, szczepionka Źródło: Pixabay, Pexels, collage
Przymus, szczepionka Źródło: Pixabay, Pexels, collage
REKLAMA
Ze względu na rozprzestrzeniający się wariant Omikron w Niemczech coraz bardziej słychać głosy zwolenników wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepień przeciw Covid-19. Niemiecka Rada Etyki opowiedziała się większością głosów za rozszerzeniem ustawowego obowiązkowych szczepień dla dorosłych, jednak z pewnymi wyjątkami – informuje  „Tagesschau”.

Do tej pory Bundestag decydował o obowiązku szczepień jedynie w przypadku określonych grup zawodowych (np. pracowników szpitali, gabinetów lekarskich, domów opieki). Politycy poprosili Radę Etyki o wydanie opinii w sprawie ewentualnego rozszerzenia tego wymogu.

Rada Etyki już wcześniej podkreślała, że zaszczepienie się przeciwko Covid-19 jest „moralnym obowiązkiem, pomagającym ochronić innych” – przypomina „Tagesschau”.

REKLAMA

Teraz Rada idzie o krok dalej, mówiąc, że chociaż przymusowe szczepienia „stanowią ingerencję w wolność osobistą”, to należy wziąć pod uwagę wiele argumentów prawnych i etycznych. Aż 20 z 24 członków Rady Etyki uznało w przyjętej deklaracji, że „obowiązkowe szczepienia są usprawiedliwione jako środek ochronny przed poważnymi skutkami przyszłych fal pandemii”.

Rada Etyki wspomina m.in. o „wysokiej śmiertelności, długotrwałych uszczerbkach na zdrowiu znacznej części populacji lub załamaniu się systemu opieki zdrowotnej”.

Rada Etyki wyjaśnia też, że „wolność jednostki nie jest bezwarunkowa”, kluczowy jest „funkcjonujący system opieki zdrowotnej, gwarantowany przez solidarne społeczeństwo, niezbędny w przypadku poważnej choroby”. Jak dodaje, „pandemia pokazuje, że różne rodzaje wolności są ze sobą powiązane; wolność zdobywania wykształcenia jako podstawowego dobra i pełnego korzystania z kultury, czasu wolnego itp. może być zagwarantowana tylko tak długo, jak pandemia jest pod kontrolą”.

13 z 24 członków Rady opowiada się za powszechnym obowiązkowym szczepieniem dorosłych (oprócz osób, które nie mogą się szczepić z przyczyn medycznych). Siedmiu członków Rady uważa, że wystarczające byłyby obowiązkowe szczepienia dla szczególnie narażonych grup osób, np. seniorów.

Rada Etyki zaleca też środki towarzyszące obowiązkowym szczepieniom, m.in. ustanowienie krajowego rejestru szczepień. W celu wyegzekwowania obowiązku szczepień mogą zostać wprowadzone grzywny lub kary. Zdecydowanie wykluczona jest opcja „z użyciem przemocy fizycznej”.

Źródło: PAP

REKLAMA