
Lokalne władze w kilku regionach Francji zakazały podawania foie gras w szkolnych stołówkach oraz na oficjalnych uroczystościach w okresie Bożego Narodzenia.
W wielu francuskich szkołach foie gras, czyli pasztet sztrasburski, to tradycyjna pozycja w lunchowym menu w okolicach świąt jako farsz lub pasta do smarowania.
Pasztet sztrasburski produkowany jest ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. Zwierzęta otrzymują karmę wtłaczaną do przełyku za pomocą zgłębnika.
Ponieważ aktywiści walczący o prawa zwierząt uważają to za okrucieństwo, trzy miasta Grenoble, Strasburg i Villeurbanne, w których rządzą Zieloni, zakazały używania tej potrawy w stołówkach szkolnych i podczas oficjalnych uroczystości, organizowanych przez ratusze.
Teraz kampania przeciwko foie gras sprowadzona jest w Bordeaux, Lyonie, Marsylii i Montpellier. W związku z tym, że produkcja foie gras w rażący sposób narusza dobrostan zwierząt, wiele krajów wprowadziło zakaz takiego tuczu.
Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie UE do zakazu stosowania przymusowego karmienia. W Polsce taki tucz zakazany jest od 2000 roku.
Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 51-52 „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.