Czeski prezydent Milos Zeman. Foto: PAP/CTK/Michal Kamaryt
Milos Zeman. Foto: PAP/CTK/Michal Kamaryt
W swoim tradycyjnym przemówieniu bożonarodzeniowym czeski prezydent Miloš Zeman przytoczył trzy tematy, które jego zdaniem są najważniejsze i związane z mijającym rokiem. Pierwszy to tzw. pandemia Covid-19.

Zeman opowiedział się za obowiązkowymi szczepieniami przeciwko Covid-19. Według niego jest to najłatwiejszy sposób na powstrzymanie tzw. pandemii.

Drugi temat to znaczne podwyżki cen energii. Miloš Zeman wezwał nowy rząd Petra Fiali do wycofania Czech z Zielonego Ładu dla Europy. Obarczył ten program winą za wzrost cen.

Trzeci temat dotyczył wycofania się Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego z Afganistanu. Według Zemana oznacza to pogorszenie się globalnego stanu bezpieczeństwa. Idzie za tym niebezpieczeństwo wzrostu przepływów migracyjnych z Afganistanu i zwiększone ryzyko ataków terrorystycznych na całym świecie, w tym w Europie.

Michalkiewicz. The Movie

Prezydent Zeman skrytykował też rozsiewane plotki i dezinformacje, za które obarczył także kilku członków nowego rządu. Na koniec Miloš Zeman pochwalił pracę byłego rządu Andreja Babiša, który, jak powiedział, „osiągnął wiele dobrych rzeczy”.

Źródło: Radio Praga