Paulo Sousa zwolniony! Były trener reprezentacji Polski zapłaci odszkodowanie

Paulo Sousa. Foto: PAP
Paulo Sousa. Foto: PAP
REKLAMA
Polski Związek Piłki Nożnej rozwiązał kontrakt z selekcjonerem reprezentacji Paulo Sousą – poinformowano w środę. „W ramach porozumienia były selekcjoner zapłaci PZPN odszkodowanie zgodne z oczekiwaniami federacji” – przekazał na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza. Jeszcze w środę Portugalczyk został oficjalnie trenerem piłkarzy Flamengo Rio de Janeiro.

„W dniu 29 grudnia 2021 roku odbyło się nadzwyczajne posiedzenie (…) poświęcone w całości omówieniu sytuacji związanej ze współpracą z selekcjonerem Paulo Sousą” – napisano na stronie federacji.

W niedzielę prezes PZPN Cezary Kulesza przyznał, że selekcjoner poinformował go o chęci rozwiązania za porozumieniem stron kontraktu z powodu oferty z innego klubu. Szef polskiej federacji odmówił, a zachowanie Portugalczyka nazwał „skrajnie nieodpowiedzialnym, niezgodnym z wcześniejszymi deklaracjami trenera”.

REKLAMA

Od kilku dni m.in. brazylijskie media donosiły o rozmowach Sousy z klubami w Brazylii. Portugalczyk jeszcze w środę, niedługo po rozstaniu z naszą reprezentacją, został szkoleniowcem Flamengo Rio de Janeiro.

Kontrakt Sousy z PZPN teoretycznie miał obowiązywać do czasu marcowych meczów barażowych o awans do mistrzostw świata, z opcją przedłużenia w przypadku zakwalifikowania się na mundial.

Łącznie Sousa prowadził biało-czerwonych w 15 spotkaniach. Zanotował sześć zwycięstw, ale wyłącznie z drużynami niżej notowanymi, pięć remisów i cztery porażki. Bilans goli: 37-20.

Zanim PZPN oficjalnie ogłosił rozwiązanie kontraktu z Sousą, ze strony federacji płynęły sygnały, że będzie domagać się odszkodowania za ewentualne zerwanie umowy ze strony selekcjonera.

„Trwają analizy prawników, o jakie odszkodowanie powinien wystąpić PZPN, gdyby Paulo Sousa zerwał tę umowę w sposób jednostronny i podpisał kontrakt z innym pracodawcą. Analizy opierają się zarówno na treści kontraktu, jak i na linii orzeczniczej organów FIFA i Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie. One w tym momencie są w toku, więc nie chcę przedwcześnie ujawniać możliwości prawnych i strategii procesowej PZPN. Mogę powiedzieć, że będziemy musieli oprzeć nasze roszczenia o ogólne przepisy FIFA, ponieważ – niestety – w umowie nie znalazły się obwarowania, które umożliwiałyby nam wystąpienie z roszczeniem opartym na karach umownych. Dlatego musimy w pełni odwołać się do ogólnych uregulowań FIFA” – powiedział w poniedziałek PAP dyrektor biura zarządu PZPN Piotr Szefer.

Na ogłoszenie nazwiska nowego selekcjonera (ma nim zostać Polak) będziemy musieli jeszcze chwile poczekać.
Sousa pracował z reprezentacją Polski od końca stycznia 2021 roku, gdy zastąpił Jerzego Brzęczka.

W mistrzostwach Europy biało-czerwoni odpadli w czerwcu po fazie grupowej. W trzech spotkaniach wywalczyli jeden punkt. Na inaugurację ulegli niespodziewanie Słowacji 1:2, następnie zremisowali z Hiszpanią 1:1 i przegrali ze Szwecją 2:3.

W grupie eliminacji mistrzostw świata polscy piłkarze zajęli drugie miejsce (za Anglią) i wystąpią w marcowych barażach o awans. Porażka w listopadzie w Warszawie z Węgrami 1:2, bez m.in. odpoczywającego Roberta Lewandowskiego, sprawiła jednak, że nie byli rozstawieni i w pierwszej rundzie (półfinale) dwustopniowych baraży zagrają na wyjeździe. Los przydzielił im Rosję.

Półfinałowy mecz barażowy odbędzie się 24 marca na stadionie Łużniki w Moskwie. Zwycięzca tego spotkania zmierzy się w finale barażowym 29 marca u siebie z lepszym z pary Szwecja – Czechy.

REKLAMA