
Sołectwa Złockie, Szczawniki oraz Jastrzębik, wszystkie położone w gminie Muszyna, mają otrzymać status uzdrowiska. Takie decyzje znalazły się w wykazie prac rządu. Zgodnie z przepisami ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, działalność uzdrowiskowa może być prowadzona na terenie obszaru, który uzyskał status uzdrowiska.
Obszar ten powinien spełniać określone warunki. Np. posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach, czy posiadać klimat, także o właściwościach leczniczych.
Powinny znajdować się na nim zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i potrzebne do tego urządzenia. Obszar taki powinien też spełniać wymagania określone w przepisach o ochronie środowiska i posiadać infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, transportu zbiorowego, a także prowadzić gospodarkę odpadami.
Po pokonaniu tych przeszkód można się już o status uzdrowiska starać. W informacji w wykazie prac rządu wskazano, że Burmistrz Miasta i Gminy Muszyna wystąpił do Ministra Zdrowia z wnioskiem o nadanie statusu uzdrowiska sołectwom Złockie, Szczawniki oraz Jastrzębik.
Sołectwa zyskają status autonomicznego uzdrowiska. Do tej pory ich obszar obecnie znajduje się na terenie uzdrowiska Muszyna. Sołectwa leżą w Beskidzie Sądeckim, u stóp południowych stoków Jaworzyny Krynickiej. To dawne wioski łemkowskie.
O taki sam status i potwierdzenie właściwości leczniczych miejscowych złóż torfu stara się Czarniecka Góra (Świętokrzyskie). Świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze tamtejszego klimatu wystawiła już PAN. Czarniecka Góra leży na obszarze północnego obniżenia Gór Świętokrzyskich, nad rzeką Czarną.
Klimatyczne zalety wsi odkrył pod koniec XIX wieku doktor Michał Misiewicz, który wykupił od hrabiego Jana Tarnowskiego kilkanaście hektarów lasu i założył uzdrowisko. Zasłynęło ono przed II wojną światową głównie ze źródła „Stefan”, w którym woda miała właściwości lecznicze. W uzdrowisku leczono m.in. choroby serca, przewodu pokarmowego, a także dróg oddechowych. Po wojnie ośrodek straciła na znaczeniu.
Czarniecka Góra leży na obszarze północnego obniżenia Gór Świętokrzyskich, nad rzeką Czarną. Położona jest na wysokości 330 m. n.p.m., otoczona wzgórzami, lasami jodłowymi i sosnowymi, w odległości 15 km na wschód od Końskich, 45 km na północ od Kielc i 140 km na południe od Warszawy.
Wskutek wzniesienia nad poziom morza ciśnienie atmosferyczne jest tam stosunkowo niskie, co wywołuje wzmożone parowanie – nasyca więc powietrze parą wodną, która łączy się z aromatycznym pyłem żywicy leśnej tworząc naturalną wziewalnię. W czasach rozkwitu – w okresie międzywojennym – Czarniecką Górę odwiedzili m.in. gwiazda filmowa Jadwiga Smosarska, premier Sławoj Składkowski czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Latem do uzdrowiska kursował specjalny pociąg.
Poza tym w województwie świętokrzyskim status uzdrowiska ma Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. O utworzenie uzdrowiska, poza Czarniecką Górą, zabiegają także Kazimierza Wielka i Pińczów.