Igrzyska Olimpijskie i rekordy Lewandowskiego. Sportowe podsumowanie 2021 roku

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Dwie wielkie imprezy sportowe przykuwały uwagę kibiców w mijającym roku – igrzyska olimpijskie w Tokio oraz piłkarskie mistrzostwa Europy. Obie odbyły się z rocznym poślizgiem, spowodowanym mniemaną pandemią COVID-19.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń sportowych 2021 roku:

06.01. – Kamil Stoch po raz trzeci w karierze wygrał Turniej Czterech Skoczni.

13.01. – Hubert Hurkacz znakomicie rozpoczął sezon, wygrywając drugi w karierze turniej ATP.

18.01. – Jerzy Brzęczek przestał pełnić obowiązki selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. Trzy dni później prezes PZPN Zbigniew Boniek ogłosił, że funkcję selekcjonera reprezentacji obejmie Portugalczyk Paulo Sousa.

27.01. – Biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga zdobyła w Dusznikach-Zdroju złoty medal mistrzostw Europy w biegu indywidualnym na 15 km. Trzy dni później na najwyższym stopniu podium stanęła też Kamila Żuk, najlepsza w biegu na dochodzenie na 10 km.

27.02. – Iga Świątek wygrała turniej WTA w Adelajdzie.

– Piotr Żyła odniósł życiowy sukces, zdobywając złoty medal mistrzostw świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie.

05.03. – Dwa srebrne medale polskich lekkoatletów na początek halowych mistrzostw Europy w Toruniu: Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 m oraz Michała Haratyka w pchnięciu kulą.

06.03. – Justyna Święty-Ersetic sięgnęła po srebrny medal halowych mistrzostw Europy w biegu na 400 m.

07.03. – W ostatnim dniu halowych ME w Toruniu jedyny złoty medal dla Polski zdobył Patryk Dobek w biegu na 800 m. Ponadto na podium stanęli: Paweł Wiesiołek (brąz w siedmioboju), Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka (srebro i brąz na 800 m), Mateusz Borkowski (srebro na 800 m), Piotr Lisek (brąz w skoku o tyczce) oraz Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz i Aleksandra Gaworska (brąz w sztafecie 4×400 m).

04.04. – Hubert Hurkacz odniósł największy sukces w karierze, wygrywając z Włochem Jannikiem Sinnerem 7:6 (7-4), 6:4 w finale turnieju ATP Masters 1000 w Miami (pula nagród 3,4 mln dolarów). Został pierwszym polskim tenisistą, który zwyciężył w imprezie tej rangi.

25.04. – Zakończenie udanych dla polskich zapaśników mistrzostw Europy w Warszawie. Reprezentanci gospodarzy zdobyli dziewięć medali: cztery srebrne i pięć brązowych.

16.05. – Iga Świątek wygrała tenisowy turniej WTA w Rzymie. W finale pokonała Czeszkę Karolinę Pliskovą 6:0, 6:0, co dało jej awans na dziesiąte miejsce w światowym rankingu.

22.05. – Robert Lewandowski pobił rekord Gerda Muellera. W meczu ostatniej kolejki Bundesligi trafił do siatki w 90. minucie, pokonując bramkarza Augsburga Rafała Gikiewicza. Bayern wygrał 5:2, a polski napastnik po raz szósty został królem strzelców niemieckiej ekstraklasy z rekordową liczbą 41 bramek.

06.06. – Sześć medali – w tym jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe – zdobyli polscy kajakarze w mistrzostwach Europy w Poznaniu.

23.06. – Polscy piłkarze po porażce ze Słowacją, remisie z Hiszpanią i przegranej ze Szwecją odpadli z mistrzostw Europy.

27.06. – Drugie miejsce polskich siatkarzy w Lidze Narodów. W finale trwającego blisko miesiąc turnieju w Rimini podopieczni Vitala Heynena przegrali z Brazylią 1:3.

11.07. – Włochy mistrzem Europy w piłce nożnej. W finale na Wembley wygrali z Anglią w rzutach karnych 3-2. Po 90 minutach i dogrywce był remis 1:1.

23.07. – Otwarcie igrzysk olimpijskich, oficjalnie pod nazwą Tokio 2020.

05.08. – Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda pokonał w Soczi Rosjanina Siergieja Karjakina i został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach.

08.08. – Zakończyły się igrzyska olimpijskie w Tokio. Polacy wywalczyli 14 medali – cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych, co dało im 17. miejsce. Pod tym względem były to najlepsze igrzyska biało-czerwonych od Sydney w 2000 roku.

18.08. – Cezary Kulesza prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zastąpił ustępującego po dwóch kadencjach Zbigniewa Bońka. Podczas zjazdu w Warszawie otrzymał 92 głosy, a jego rywal Marek Koźmiński – 23.

29.08. – Rafał Majka po raz drugi w karierze wygrał etap wyścigu Vuelta a Espana. Polski kolarz zwyciężył po znakomitej akcji na 16. odcinku, z metą w El Barraco.

19.09. – Polscy siatkarze po wygranej z Serbią 3:0 zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy.

25.09. – Katarzyna Niewiadoma wywalczyła pierwszy w historii polskiego kolarstwa medal mistrzostw świata w konkurencji elity kobiet, zajmując w belgijskim Leuven trzecie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego.

26.09. – Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz.

05.10. – Magomedmurad Gadżijew został pierwszym w historii polskich zapasów mistrzem świata w stylu wolnym.

08.10. – W szwajcarskim Grenchen Alan Banaszek zdobył tytuł mistrza Europy w kolarstwie torowym w konkurencji omnium.

29.11. – Robert Lewandowski zajął drugie miejsce, najwyższe w historii polskiej piłki nożnej, w plebiscycie magazynu „France Football” na najlepszego zawodnika świata w 2021 roku. Po raz siódmy triumfował Argentyńczyk Lionel Messi. Podczas uroczystej gali w Paryżu Polak odebrał nagrodę dla najlepszego strzelca.

17.12. – Robert Lewandowski w meczu z Wolfsburgiem (4:0) strzelił gola i pobił jeszcze jeden rekord Gerda Muellera, kończąc rok z dorobkiem 43 bramek w niemieckiej ekstraklasie.

21.12. – Radosław Kawęcki zdobył złoty medal w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym podczas pływackich mistrzostwach świata na krótkim basenie w Abu Zabi.

Źródło: PAP/NCzas