Kim Dzong Un na Nowy Rok nie opowiadał Koreańczykom o zagrożeniach z Zachodu tylko o…

Kim Dzong Un. / Foto: PAP
Kim Dzong Un. / Foto: PAP
REKLAMA
Noworoczne orędzie Kim Dzong Una odebrano jako przykład trudności ekonomicznych, jakie przeżywają Koreańczycy z Północy. Przywódca KRL-D w swoim tradycyjnym przemówieniu po raz pierwszy zrezygnował z międzynarodowych tematów o omawiał problemy związane z mieszkalnictwem, odzieżą i żywnością.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un umieścił gospodarkę w centrum swojego przemówienia – informowały państwowe media tego kraju.

W przeciwieństwie do lat ubiegłych, kiedy jego noworoczne orędzie koncentrowało się na polityce zagranicznej, na posiedzeniu plenarnym Partii Komunistycznej „przywódca” uczynił priorytetem rozwój gospodarczy i sytuację żywnościową.

REKLAMA

Reżim północnokoreański pozostaje objęty międzynarodowymi sankcjami i jak na komunistyczną gospodarkę przystało ma systemowe problemy z niedoborami żywności.

Kim Dzong Un przyznał, że kraj stanął w obliczu „trudnej sytuacji” w 2021 r. i przedstawił plany na przyszły rok.

Jak podała oficjalna agencja północnokoreańska (KCNA), wyzwania 2022 r. określił jako „wielką bitwę między życiem a śmiercią” i wezwał do „ważnej misji dokonania radykalnego postępu w rozwiązywaniu problemów związanych z żywnością, odzieżą i mieszkaniami”.

Według banku centralnego Korei Południowej w 2020 r., Północ doświadczyła największej recesji gospodarczej od dwóch dekad.

„Przywódca” przyznał jeszcze w czerwcu, że jego kraj boryka się z „napiętą sytuacją żywnościową”. W październiku ekspert ONZ ds. praw człowieka ostrzegł, że niektórym grozi wręcz głód.

Kim Dzong Un wyznaczył też na ten rok „walkę z pandemią” i stwierdził, że „środki nadzwyczajne muszą być umieszczone na szczycie krajowych priorytetów i energicznie wdrażane”. Zwalił zresztą na koronawirusa problemy gospodarcze.

Tym razem Kim Dzong Un nie wspomniał wprost ani o Stanach Zjednoczonych, ani o Korei Południowej. Podkreślił jedynie, że Phenian będzie nadal wzmacniał swoje zdolności wojskowe, mając na uwadze „sytuację militarną Półwyspu Koreańskiego” oraz sytuację międzynarodową.

Wezwał do lojalności i posłuszeństwa w armii, zapowiedział reformy milicji i „produkcję potężnego sprzętu odpowiadającego współczesnej wojnie”, ale bez szczegółów. Eksperci twierdzą, że bardziej jednak musi myśleć o przetrwaniu…

W 2021 roku Korea Północna poinformowała, że z powodzeniem przetestowała nowy typ pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych, pocisków samosterujących dalekiego zasięgu, oraz wystrzeliwanych z pociągu pocisków z, jak twierdziła, głowicą hipersoniczną.

Źródło: AFP

REKLAMA