Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Eleven Madison Park w Nowym Jorku, nagrodzona tytułem najlepszej restauracji świata w 2017 roku, będzie serwować tylko dania wegańskie.

Jej właściciel, p.Daniel Humm, zapowiedział odejście od mięsa i przejście na całkowicie roślinne menu po szykowanym w najbliższym czasie ponownym otwarciu.

Uznał on, że obecny system żywnościowy nie jest zrównoważony – i to pod wieloma względami. Restauracja chce odtworzyć smaki i konsystencję potraw, z których słynie Eleven Madison Park, ale w wersjach bezmięsnych.

Choć restauracje od kilku lat podejmują ryzykowne z biznesowego punktu widzenia decyzje o przejściu na menu bezmięsne, a także powstaje coraz więcej lokali od podstaw budowanych jako wegańskie, to decyzja Eleven Madison Park jest przełomowa w świecie finediningu.

Michalkiewicz. The Movie

Ze 132 restauracji na świecie nagrodzonych trzema gwiazdkami Michelina to pierwszy lokal, który stał się w pełni wegański. W tym roku restauracja Ona z Bordeaux została pierwszą całkowicie wegańską restauracją we Francji, nagrodzoną jedną gwiazdką słynnego przewodnika kulinarnego.

Prognozy mówią, że mięso stopniowo będzie wypierane przez roślinne alternatywy i nawet jeśli ktoś nie wyobraża sobie rezygnacji z kotletów, to ceny mięsa będą rosnąć, a jego spożywanie stanie się w dłuższej perspektywie luksusem dla wąskiej grupy konsumentów.

Klienci, zwłaszcza młodzi, mają tego świadomość. Wg badania ThoughWorks, 1/5 brytyjskich dwudziestolatków jest przekonana, że do końca dekady mięso praktycznie zniknie z powszechnego obrotu, a restauracje będą niemal całkowicie bezmięsne.

Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 51-52 „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.