Rozporządzenie ministra zdrowia, wprowadzające obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 zaskarżone

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA

Grupa 14 czeskich senatorów zaskarżyła do Sądu Konstytucyjnego (SK) Czech rozporządzenie ministra zdrowia, wprowadzające obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla niektórych grup zawodowych oraz dla osób mających ponad 60 lat. W ich ocenie przepis ma być sprzeczny z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Senatorowie wskazali także, że obowiązek może doprowadzić do zwolnień niektórych osób z pracy. Zwrócili się również do SK o rozpatrzenie ich skargi w trybie pilnym.

REKLAMA

Wiceprzewodniczący Senatu Jirzi Rużiczka ze współtworzącego rząd ruchu Burmistrzowie i Niezależni (STAN) oznajmił na konferencji prasowej, że skarga została skierowana do Sądu Konstytucyjnego także z uwagi na fakt, że gabinet Andreja Babisza nie poszukiwał innych sposobów walki z pandemią Covid-19.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników służby zdrowia, studentów kierunków medycznych, służb mundurowych oraz osób 60+ było jedną z ostatnich decyzji gabinetu Babisza, który został zastąpiony 17 grudnia 2021 r. przez centroprawicowy rząd Petra Fiali.

Minister zdrowia w nowym gabinecie Vlastimil Valek jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień i zapowiada, że w połowie lutego dokona zmiany rozporządzenia dotyczącego szczepień. Senatorowie są zdania, że władze nie powinny czekać do tego terminu i natychmiast uchylić wchodzący w życie 1 marca br. obowiązek. Pismo w tej sprawie sygnatariusze wniosku wysłali do premiera i ministra zdrowia.

Piotr Górecki (PAP)

 

REKLAMA