
Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował w środę wieczorem, że do Kazachstanu wysłane zostaną „siły pokojowe” Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym ( ros. skrót:: ODKB) aby ustabilizować sytuację w kraju po masowych protestach, które wybuchły po podwyżkach cen paliw, co było tylko katalizatorem eksplozji tłumionego od dawna niezadowolenia społecznego. Bunt Kazachów trwa, a do ostrych walk dochodzi głównie w byłej stolicy kraju – Ałmaty.
Armenia od 1 stycznia 2022 roku przewodniczy rotacyjnie OUBZ. W skład organizacji wchodzą: Kazachstan, Armenia, Białoruś, Rosja, Tadżykistan i Kirgistan. Każde z państw rotacyjnie przewodzi organizacji.
Paszynian podkreślił, że decyzję o wysłaniu sił pokojowych „na ograniczony okres czasu” podjęto w odpowiedzi na apel prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa oraz „wobec zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i suwerenności republiki Kazachstanu spowodowanych, między innymi, przez ingerencję zewnętrzną”.
Tokajew wcześniej zaapelował o taką pomoc do ODKB, sojuszu wojskowego pod przewodnictwem Rosji, w którego skład wchodzą jeszcze Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.
Photo from yesterday of Almaty’s city administration building, per Valery Sharifullin at TASS pic.twitter.com/h7y8rHKGOx
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) January 6, 2022
Paszynian nie ujawnił jak liczne będą to siły, ani kiedy zostaną wysłane. Oficjalnie siły organizacji mają pilnować tylko porządku i infrastruktury a nie uczestniczyć w tłumieniu protestów. Ale taka pomoc pozwoli prezydentowi Kazachstanu przerzucić siły do walki.
Odpowiednimi siłami dysponuje oczywiście głównie Rosja i to ona zaczęła najszybciej operację przerzucania żołnierzy do Kazachstanu. Na radarach lotniczych widać liczne samoloty transportowe, które rozpoczęły operację przerzucania sił interwencyjnych.
Ещё 2 военно-транспортных Ил-76 ВКС РФ приземлились в подмосковном аэродроме Чкаловский под загрузку. Операция набирает обороты. https://t.co/K5aoaeSR8B pic.twitter.com/epl3oPmAlH
— Записки охотника (@galandecZP) January 5, 2022
#Kazakhstan #CSTO #RuAF An-124 heavy transport heading to Kazakhstan. An Il-76 is flying from Pskov to #Belarus possibly to pick up Belorussian servicemen pic.twitter.com/9gy8M3mI5f
— Tony (@Cyberspec1) January 6, 2022
A walki w Kazachstanie nadal trwają.
Liczne oddziały żołnierzy, wspieranych przez kilkanaście transporterów opancerzonych, pojawiły się w czwartek rano na centralnym placu największego miasta Kazachstanu – Ałmaty, gdzie tysiące ludzi protestują przeciwko polityce rządu – informuje agencja Reutera powołując się na świadków.
This video, filmed by @Tass_Agency reporters, shows footage of dozens of soldiers shooting down Satpaev St towards republic square in Almaty (43.238413, 76.947619), there is an intense amount of gunfire, presumably in the direction of protesters (unclear if there's firing back). pic.twitter.com/CVq98XFME6
— Nathan Ruser (@Nrg8000) January 6, 2022
Na placu słychać odgłosy wymiany ognia między żołnierzami i niezidentyfikowanymi uzbrojonymi osobami.
Według agencji TASS, powołującej się na miejscowe źródła, wojsko rozpoczęło operację „oczyszczania miasta z elementów wzniecających niepokoje”. Wszyscy mieszkańcy dostali SMSy informujące o operacji i nakazujące pozostanie w domach.
🇰🇿⚡More than 200 people were detained during the riots in Almaty, the largest city in #Kazakhstan.
95 police officers were injured, 37 official vehicles were damaged. pic.twitter.com/AAXEJsV2fC
— GLOBAL NEWS NEXUS (@globalnwsnexus) January 6, 2022
Do głównych walk dochodzi na centralnym placu Ałmaty, gdzie zorganizowane siły buntowników ścierają się z siłami porządkowymi.
Policja w Ałmaty poinformowała w czwartek rano, że dziesiątki uczestników zamieszek zostały „wyeliminowane”, a ich tożsamość jest identyfikowana – podała agencja informacyjna Interfax.
Według kazachskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, podczas rozruchów, których bezpośrednim powodem były podwyżki cen paliw, co najmniej ośmiu policjantów i żołnierzy poniosło śmierć.
Jednak ofiar jest więcej. Pojawiające się w internecie filmy z kostnicy szpitalnej w Ałmaty ukazały dziesiątki ciał zabitych demonstrantów.
Snipers shot protesters at point-blank range in the head. Such killings rebut the regime's propaganda about violent protesters. Authorities organised mass lootings using controlled hooligans (titushkies) to legitimize the use of weapons against ppl in KZ. Remember #Euromaidan? pic.twitter.com/ssJUfytlkl
— Bota Jardemalie 🇰🇿🇧🇪🇪🇺 (@jardemalie) January 5, 2022
Budynek akimatu w Ałmaty, czyli przedstawicielstwo władzy centralnej w mieście, podpalony 5 stycznia, płonął przez cała noc.
The burning building of the city administration of Almaty at night. The fire started today after protesters tried to take it by storm. #Kazakhstan #Казахстан pic.twitter.com/1iJPqb44Ng
— Aleksander Onishchuk (@Brave_spirit81) January 5, 2022
Protestujący zdobyli broń już w drugim dniu buntu rozbrajając często siły porządkowe, rabując policyjne magazyny oraz sklepy z bronią.
Ostatniej nocy Ałmaty stało się miastem bezprawia. Nadal grupy buntowników walczyły z siłami rządowymi i przeprowadzały ataki na policyjne i rządowe budynki, ale pojawiły się też dziesiątki szabrowników, często uzbrojonych, rabujących i niszczących sklepy, banki i punkty usługowe.
Погромщики и мародеры в Алматы прямо сейчас.#Казахстан #Kazakhstan #Алмата #Almaty pic.twitter.com/nRYzUE0xuP
— Vall Hall (@theoneonetwo) January 5, 2022
🇰🇿 Marodierisms #Almati #Kazahstāna #Kazakhstan. pic.twitter.com/SiHcbN0l3R
— BreakingLV (@breakinglv) January 5, 2022
Мародеры продолжают грабить магазины.#Казахстан #Kazakhstan #Almaty #Алмата pic.twitter.com/fDYUudYa5U
— Vall Hall (@theoneonetwo) January 5, 2022
Так грабили мародёры Mon Amie в Алматы#Kazakhstan #Казахстан #Almaty #Алмата pic.twitter.com/XcqVNhcapr
— Vall Hall (@theoneonetwo) January 5, 2022
Na ulicach widać ciała zabitych. Kto może ten ucieka z miasta.
Almaty tonight. https://t.co/pEqmpOeBiE pic.twitter.com/BmLTGjpCO5
— Aldin 🇧🇦 (@aldin_ww) January 5, 2022
Wielu majętnych mieszkańców Ałmaty, zapewne członków systemu władzy i należących do klanu byłego prezydenta Nazarbajewa, udało się opuścić Kazachstan zanim demontsranci przejęli lotnisko w Ałmatu. Na radarach można było zobaczyć jak prywatne samoloty odlatują poza granice Kazachstanu. Wskazują na to także liczne porzucone przed lotniskiem ekskluzywne samochody, które później zostały zrabowane i podpalone przez buntowników.
Машины в аэропорту.#Казахстан #Kazakhstan #Алмата #Almaty pic.twitter.com/0YNMlEPklx
— Vall Hall (@theoneonetwo) January 5, 2022
W pozostałych miastach Kazachstanu także dochodzi do licznych protestów. Przeważnie są one pokojowe i nie przerodziły się w ostre walki z bronią jak w Ałmaty.
The protests continue. #Pavlodar.#Kazakhstan
الاحتجاجات مستمرة. بافلودار. #كازاخستان pic.twitter.com/IdYW207zm5
— Roy (@Royy_tweets) January 6, 2022
Несколько сотен митингующих остаются на центральной площади в Актау.
Новые участники митинга прибывают на площадь.
Они самовольно оцепили площадь заграждениями.
Патрульных машин и полиции нет. Мобильная связь и интернет на площади отсутствуют.#Казахстан #KazakhstanProtests pic.twitter.com/caOlQDvhAs— Vall Hall (@theoneonetwo) January 6, 2022
After Protesters start large fires, Police bring out the Water Cannon in January, and protesters retreat. #aktobe #kazakhstanpic.twitter.com/DnXxj9kRqv
— Sk Boz, PhD 💙 (@skbozphd) January 6, 2022
Protesty wybuchły 4 i 5 stycznia. Demonstranci przypuścili szturm na budynki rządowe, wznosząc hasła wrogie wobec poprzednika Tokajewa na stanowisku prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, który mimo odejścia z urzędu w 2019 r., po prawie 30 latach sprawowania władzy, nadal zachowuje znaczne wpływy.
Według Leonida Kałasznikowa, przewodniczącego komisji parlamentu Rosji ds. kontaktów ze Wspólnotą Niepodległych Państw (WNP), siły pokojowe pozostaną w Kazachstanie „do czasu stabilizacji sytuacji”.
Źródła: PAP/nczas.com