Marihuana - złagodzenie przepisów.
Marihuana - zdj. ilustracyjne. (Fot. Jeff W/Unsplash)
Lada dzień Sejm zajmie się projektami umożliwiającymi uprawę w Polsce marihuany do wykorzystywania medycznego, a także propozycją uproszczenia zasad upraw konopi, która ma zastosowanie spożywcze czy przemysłowe.

Zgodnie z opublikowanym porządkiem dziennym, posłowie podczas pierwszego posiedzenia w nowym roku, w dniach 12-13 stycznia, zajmą się kilkoma projektami dotyczącymi konopi.

Pierwszy z projektów dotyczących wykorzystania medycznego konopi oraz rozwiązania ułatwiające ich uprawę zostały wypracowane przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, w którego skład wchodzą politycy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji czy koła Polskich Spraw.

Wypracowany przez zespół projekt dopuszcza uprawę marihuany do celów medycznych w Polsce – zarówno przez indywidualnych hodowców, którzy są również pacjentami, ale też przez rolników i przedsiębiorców, ale po spełnieniu określonych wymogów.

Michalkiewicz. The Movie

Ponadto ma on ułatwić korzystanie pacjentom z medycznych konopi.

Drugi projekt ws. marihuany medycznej przygotowało koło Kukiz’15 i złożył w ramach umowy programowej z PiS, także z podpisami polityków tego ugrupowania. Podobnie – jak w przypadku projektu sejmowego zespołu – ma również pozwolić hodować konopie w Polsce, ale w projekcie Kukiz’15 miałyby się tym zajmować krajowe instytuty badawcze podległe ministrowi rolnictwa.

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany złożył także projekt ustawy dotyczący konopi włóknistych i tym projektem Sejm również zajmie się na najbliższym posiedzeniu. Zakłada on m.in. zwiększenie dopuszczalnego poziom substancji psychoaktywnych THC z 0,20 do 0,30 proc., ułatwienie uprawy konopi m.in. rozszerzenie katalogu zastosowań m.in. o zastosowania energetyczna na biomasę, ale także zastosowania w celach badania i rozwoju.

W Sejmie złożone zostały też dwa inne projekty dotyczące konopi. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany złożył projekt dotyczący złagodzenia przepisów dotyczących zastosowania marihuany na własny użytek, w którym proponuje się, aby posiadanie do pięciu gram marihuany lub haszyszu na własne potrzeby nie było karane, a posiadanie od 5 do 10 gram było karane grzywną, a także, aby można było posiadać cztery krzaki konopi innych niż włókniste na jedno gospodarstwo domowe.