Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Rząd Irlandii zdecydował wypłacać rodzimym artystom dochód podstawowy przez następne trzy lata w związku z ograniczeniem ich działalności z powodu epidemii Covid-19 – podaje w piątek serwis informacyjny BBC.

W czwartek rozpoczęły się konsultacje grupy zadaniowej dla sztuki i kultury, które mają potrwać do 27 stycznia. Opracowuje ona szczegóły dotyczące dochodu podstawowego dla artystów. Sugerowana jest podstawowa wypłata w wysokości 10,50 euro za godzinę dla około 2000 artystów, jednak liczby te mogą się zmienić.

Irlandzka minister turystyki, kultury, sztuki, Gaeltacht, sportu i mediów Catherine Martin poinformowała, że irlandzki rząd przekaże ok. 25 mln euro na projekt, który ma wystartować w pierwszej połowie 2022 roku.

Grupa zadaniowa, którą wyznaczyła, ma określić, jak pomóc w odzyskaniu przez sztukę kondycji po „bezprecedensowej szkodzie”, spowodowanej epidemią Covid-19.

Michalkiewicz. The Movie

Pierwszym zaleceniem grupy zadaniowej było stworzenie projektu dochodu podstawowego „na okres trzech lat dla sektorów sztuki, kultury, sztuki audiowizualnej, występów na żywo i organizacji imprez”. Martin nazwała dochód podstawowy dla artystów „interwencją polityczną, która zdarza się raz na pokolenie”.

Grupa zadaniowa dla sztuki i kultury debatuje obecnie nad szczegółami, takimi jak cel projektu, osoby uprawnione do korzystania z dochodu podstawowego, sposób ich wyboru i określenie wysokości dochodu.

Gaeltacht to irlandzkie określenie obszaru, na którym w powszechnym użyciu jest język irlandzki i na którym zachowała się szeroko rozumiana irlandzka kultura. Są to tereny na południu i zachodzie wyspy.

Czytaj więcej na temat dochodu podstawowego:

Źródło: PAP/NCzas