Paszport szczpionkowy, kawa oraz szpryca/Fot. Pexels/Pixabay/Pixabay (kolaż)
Paszport szczpionkowy, kawa oraz szpryca/Fot. Pexels/Pixabay/Pixabay (kolaż)
Od poniedziałku we Włoszech tylko ze „wzmocnioną” przepustką covidową, wystawioną na podstawie szczepienia lub wyleczenia można korzystać ze środków transportu i wypić kawę przy barze. Bez tzw. Super Green Pass nie można usiąść w ogródku restauracji ani nocować w hotelu.

Do tej pory dostęp do tych miejsc możliwy był też na podstawie zwykłej przepustki sanitarnej, wydawanej także na podstawie testu.

Ponadto w środkach komunikacji obowiązuje wymóg noszenia maseczki FFP2; nie wystarczy już zwykła chirurgiczna.

Zaostrzone przepisy wchodzą w życie w momencie, gdy w kraju zakażonych jest około 2 milionów osób, a dziennie wykrywa się od 150 do około 200 tysięcy zakażeń. Po dwóch dawkach szprycy jest 86 procent ludności, a ponad 20 milionów osób, czyli około 30 procent populacji przyjęło trzecią dawkę.

Michalkiewicz. The Movie

Super Green Pass wymagany będzie także w ośrodkach sportowych, na basenach i na wyciągach oraz stokach narciarskich.

W Rzymie i w innych miastach zapowiedziano począwszy od poniedziałku kontrole maseczek i przepustek Covid-19 w autobusach i metrze. W Wiecznym Mieście sprawdzać je będzie tysiąc policjantów, karabinierów i strażników miejskich.

Następny pakiet przepisów ograniczających dostęp do wielu miejsc bez przepustki Covid-19 wejdzie w życie 20 stycznia. Będzie ona wymagana u fryzjera i przy wstępie do centrów handlowych.

Źródło: PAP