Imigranci w Szwecji/arabskie napisy w jednym ze szpitali/. Fotografia ilustracyjna. Foto: YouTube
Imigranci w Szwecji. Fotografia ilustracyjna. Foto: YouTube

Szef szwedzkiej policji po raz pierwszy przyznał publicznie, że wzrost przestępczości zorganizowanej wynika z migracji i braku integracji. „Sytuacja jest bardzo poważna” – podkreślił Anders Thornberg we wtorek podczas konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa.

Wśród innych czynników mających wpływ na rozwój Thornberg wymienił: rosnący popyt na narkotyki, cyfryzację oraz postęp technologiczny.

„W latach 2020-21 w wyniku strzelanin zginęło w naszym kraju blisko 100 osób, a wczoraj zastrzelono kolejną. Przestępczość zorganizowana, przemoc z użyciem broni palnej i zamachy bombowe stały się jednym z głównych wyzwań stojących przed szwedzką policją i całym społeczeństwem” – powiedział Thornberg.

Komendant główny szwedzkiej policji domaga się od polityków wprowadzenia szeregu zmian, aby możliwe było rozbicie gangów. „Służby socjalne muszą zostać wzmocnione i muszą być obecne przez całą dobę w 61 +wrażliwych+ obszarach Szwecji. Należy zaostrzyć kary za przestępczość zorganizowaną, a także ułatwić konfiskatę majątku” – wskazywał.

Michalkiewicz. The Movie

Jak dodał Thornberg, „wymiana informacji między urzędami musi zostać ułatwiona”. Przeszkodą są przepisy o ochronie danych osobowych, ale też troska, aby w rejestrach nie podawać kraju pochodzenia petentów.

„Jednocześnie policja nie powinna zajmować się nietrzeźwymi oraz chorymi psychicznie” – zauważył.

W zeszłym roku policja otrzymała 24 tys. wezwań do prób samobójczych.

Obecny na konferencji minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Morgan Johansson (socjaldemokracja) obiecał, że w tym roku rząd skieruje do parlamentu trzy pakiety legislacyjne ułatwiające walkę z przestępczością. Propozycje zawierają m.in. podwyższenie kar za udział w gangu, konfiskatę samochodów, zegarków oraz domów przestępców, a także wprowadzenie instytucji świadka koronnego.

Thornberg był uczestnikiem zakończonej we wtorek dwudniowej konferencji na temat bezpieczeństwa „Społeczeństwo i obronność”, która odbywa się co roku na początku stycznia, zwykle w kurorcie Saelen w Górach Skandynawskich. W tym roku z powodu restrykcji epidemicznych spotkanie miało charakter wirtualny.