Jak wpłynęły na nas covidowe ograniczenia? Basiukiewicz UJAWNIA zatrważające dane

Dr Paweł Basiukiewicz. (Fot. Facebook)
Dr Paweł Basiukiewicz. (Fot. Facebook)
REKLAMA
Instytut Ordo Iuris zorganizował debatę na temat skutków medycznych, które mogą wywoływać ograniczenia covidowe. O negatywnym wpływie reżimu sanitarnego na zdrowie ludzkie mówił m.in. lek. med. Paweł Basiukiewicz.

Tematem debaty były izolujące społecznie interwencje niemedyczne, które rządy państw przedsięwzięły w celu walki z tzw. pandemią. Mowa tu o takich interwencjach jak kwarantanna, izolacja, lockdown, zamykanie przedsiębiorstw, zamykanie szkół – niefarmaceutyczne interwencje, które mają za zadanie zablokowanie interakcji społecznych.

Zdaniem ekspertów tego typu interwencje w negatywny sposób wpływały na życie ludzi i na funkcjonowanie społeczeństw.

REKLAMA

– One, w założeniu, mają zmniejszyć, spłaszczyć tę falę epidemiczną – wskazał lek. Paweł Basiukiewcz.

– W domyśle wiemy – i takie też były założenia w raportach WHO jeszcze przed wystąpieniem pandemii – że te interwencje są bardzo szkodliwe. To są interwencje, które mogą doprowadzić do niepokojów społecznych, zaburzać życie całych społeczeństw, konkretnych obywateli. I nie było kalkulacji koszty – korzyść.

Ekspert stwierdził, że „nie wiedzieliśmy, ile zapłacimy poprzez takie interwencje” i czy korzyści będą wyższe niż koszty.

Basiukiewicz stwierdził, że już teraz wiemy, iż „korzyść [tych interwencji] była przeszacowana”. Ekspert powołał się na kalkulację z Kanady.

– [Według tych kalkulacji] jeden rok życia uratowanego dzięki temu, że zablokowaliśmy transmisję wirusa, kosztował nas, w zależności od przyjętych założeń, między 40. a 141 lat życia z innych powodów – mówi lekarz.

Ekspert zauważa, że pomimo tego, iż wiemy już teraz jak szkodliwe są tego typu interwencje, to są one cały czas wdrażane.

– Według jednej z analiz ze Stanów Zjednoczonych, koszty tak zwanej nauki […] hamowania nauki stacjonarnej, to jest ponad 30 milionów lat życia w przyszłości, a w Europie to jest ok. 1 miliona lat życia. To są oczywiście bardzo orientacyjne wyliczenia. Tutaj warto dodać, że Polska jest jednym z państw europejskich, która najdłużej miała naukę zdalną – zauważył Basiukiewicz.

Ekspert zauważa, że w rzeczywistości w Polsce wciąż mamy naukę zdalną, bo „jeden nauczyciel z pozytywnym testem potrafi […] wysłać na kwarantannę kilka klas”.

Lekarz zauważa również, że interwencje niefarmaceutyczne doprowadziły do „bardzo dużych zmian w strukturze leczenia chorych w Polsce” i tu również nie ma mowy o zmianach pozytywnych.

Ekspert wytknął, że w przestrzeni publicznej nie pojawiają się informacje o tym, że interwencje niemedyczne doprowadziły do zmniejszenia liczby hospitalizacji. – Mieliśmy opustoszałe oddziały, opustoszałe OIOM-y – mówi Basiukiewicz.

Poza lek. med. Basiukiewiczem w debacie udział wzięli także:

– prof. Bogdan Chazan – ginekolog-położnik, dyrektor medyczny MaterCare International,
– prof. Piotr Rieske – analityk medyczny, biotechnolog, kierownik Zakładu Biologii Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
– dr hab. n. med. prof. WUM Ewa Dmoch-Gajzlerska – ginekolog-położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
– dr Piotr Witczak – immunolog,
– dr Dorota Jarczewska – lekarz rodzinny,
– r.pr. Katarzyna Gęsiak – dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Instytutu Ordo Iuris,
– Łukasz Bernaciński – członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Z raportem sporządzonym przez ekspertów można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: Ordo Iuris

REKLAMA