Nie żyje polski raper Pjus. Karol Nowakowski miał niespełna 40 lat

Karol „Pjus” Nowakowski/Fot. Facebook/Pjus
Karol „Pjus” Nowakowski/Fot. Facebook/Pjus
REKLAMA
Nie żyje gwiazda polskiej sceny hip hop Karol „Pjus” Nowakowski. Raper zmarł w środę 12 stycznia 2022 roku w wieku niespełna 40 lat. Był znany jako raper, któremu operacyjnie przywrócono słuch. Był pierwszym na świecie człowiekiem z cyfrowym słuchem.

O śmierci Pjusa informował m.in. portal muzyczny CGM. Potwierdzili ją m.in. Stasiak i DJ Hubson. O zgonie przyjaciela pisał w mediach społecznościowych także fotograf Piotr Kucza na Twitterze znany jako FotoPyk.

„Serce Karola przestało dzisiaj bić, a teraz pęka moje… Spoczywaj w pokoju Pjus. Kochałem Cię jak brata. TOUJOURS VIF (Zawsze żywy – przyp. red.)” – napisał. Prywatnie raper był wiernym kibicem Legii Warszawa.

REKLAMA

Karol Nowakowski urodził się 31 marca 1982 r. we Wrocławiu. Od początku lat 90. mieszkał w Warszawie. W 2002 r. rozpoczął karierę muzyczną. Wraz z Ten Typ Mes i Łukaszem Stasiakiem stworzył zespół 2cztery7. W kolejnych latach pojawiał się na płytach Eldo Eternia, Dizkret/Praktik IQ. W 2008 r. ukazał się drugi album 2cztery7 zatytułowany „Spaleni innym słońcem”. W nagraniach gościnnie wzięli udział Małolat, Pelson, Flow i Eldo. Molesta Ewenement Molesta i kumple.

W 2004 roku zdiagnozowano u niego bardzo rzadką chorobę, neurofibromatozę typu 2. Nerwy słuchowe rapera objęły zmiany nowotworowe. Dzięki akcji charytatywnej zorganizowanej przez środowisko muzyczne zostały zebrane środki finansowe na kilka operacji obejmujących usunięcie guzów nerwów słuchowych oraz guza kręgosłupa. W wyniku zabiegów raper utracił całkowicie zmysł słuchu, który został przywrócony w 80 procentach dzięki dwóm implantom pniowym. Po zakończeniu leczenia opublikował płytę „Life After Deaf”, czyli „Życie Po Byciu Głuchym”.

Na płycie znalazł się utwór „Głośniej od bomb” poświęcony Plutonowi Głuchoniemych walczącemu w Powstaniu Warszawskim. Utworzony w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych oddział liczył około 30 żołnierzy. Początkowo Pluton przeznaczony był do służby pomocniczej. W późniejszym okresie walk walczyli o gmach Soldatenheim (Domu Żołnierza) w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi przy pl. Trzech Krzyży, oraz uczestniczyli w zdobyciu budynku YMCA. Po upadku Powstania większość głuchoniemych żołnierzy wyszła z miasta wraz z ludnością cywilną, część trafiła do niemieckich obozów pracy i jenieckich. W 2007 roku ostatni żołnierze oddziału zostali uhonorowani Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

W 2017 r. Pjus wydał kolejny album „Słowowtóry”. Jego teksty wykonywali na płycie inni raperzy, ponieważ nawrót choroby nowotworowej osłabił jego głos.

W 2021 r. Pjus spędził w szpitalu kilka miesięcy. W środę miał przejść kolejną operację, o czym informował we wtorek na swoim Facebooku. Raper zmarł jednak kilka godzin wcześniej.

„No czekam na kolejną operację (jutro rano pień mózgu w ramach Neurofibromatozy Typu 2” – pisał jeszcze we wtorek.

Źródła: PAP/Facebook/Twitter

REKLAMA