Fauci chce walczyć z „pandemią” na poziomie globalnym

Dr Anthony Fauci. Foto: PAP/EPA
Dr Anthony Fauci. Foto: PAP/EPA
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. medycznych Anthony Fauci uważa, że nie jest potrzebna nowa szczepionka przeciwko wariantowi Omikron koronawirusa. Według niego te, które są, są dobre na wszystko, tylko trzeba zwiększyć ilość dawek. Mówił o tym w czwartek w mowie online skierowanej do władz rzymskiego uniwersytetu La Sapienza, który przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Fauci wyraził opinię, że dawki przypominające obecnie dostępnych szczepionek stanowią dobrą ochronę przed Omikronem. Według niego zmniejszają one o 80 procent ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19.

– Potrzebujemy pilnie uniwersalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi – podkreślił. Jego zdaniem w przyszłości na pewno pojawią się nowe warianty koronawirusa.

– Jest wysoce nieprawdopodobne, jeśli nie wręcz niemożliwe, by udało się nam wykorzenić Covid-19 – powiedział.

– Musimy starać się utrzymywać go pod kontrolą na tak niskim poziomie, aby nie blokował społeczeństwa, jak teraz grypa i inne choroby układu oddechowego – stwierdził doradca kolejnych amerykańskich prezydentów, którego rodzina pochodzi z Włoch.

– Prawdopodobnie idziemy w tym kierunku, ale dzisiaj w Stanach Zjednoczonych z milionem (nowych) przypadków (zakażeń) dziennie i 145 tysiącami osób w szpitalach, jeszcze do tego nie doszliśmy – zaznaczył.

W czasie zdalnej lectio magistralis doktor Fauci ocenił, że jeśli chodzi o szczepienia, to Włochy poradziły sobie lepiej niż USA. – Chcę pogratulować Włochom – dodał.

Mówił też o potrzebie zjednoczenia sił na poziomie globalnym w walce z pandemią, ale nie wyjaśnił dokładnie, o co mu chodzi.

– W końcu wrócimy do normalnego życia, oby szybciej niż później – powiedział Anthony Fauci.

Źródło: PAP

36 KOMENTARZE

 1. Ignacy Krasicki
  Doktor (wiersz klasyka)
  ———–
  Doktor widząc, iż mu się lekarstwo udało,
  Chciał go często powtarzać; cóż się z chorym stało?
  Za drugim, trzecim razem bardzo go osłabił,
  Za czwartym jeszcze bardziej, a za piątym zabił.

 2. To on jeszcze u wladzy? Po tej kompromitacji w senacie i po tym jak go rozjechal senator Paul ujawniajac klamstwa i mataczenie? Ten typ wsydu nie ma. Wloszysko bez honoru. Wiecznie u koryta, i malo i ciagle malo.

Comments are closed.