Niedziele handlowe 2022. Nadchodzą drastyczne zmiany

Lockdown - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zamknięty sklep - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Już za kilkanaście dni w życie wejdą jeszcze bardziej antywolnościowe przepisy dot. zakazu handlu w niedzielę. Pisowski rząd w Warszawie nie zmienił zdania – nawet pomimo kryzysu, który wywołał lockdown.

1 lutego w życie wejdzie nowelizacja zaostrzająca zakaz handlu w niedzielę. Ograniczenia wolności gospodarczej będą jeszcze radykalniejsze – rząd zamierza bowiem załatać luki, które dotąd pozwalały przedsiębiorcom przechytrzać państwo.

Zmienią się m.in. przyznawania statusu placówki pocztowej. Jako pierwsza tę lukę zaczęła wykorzystywać polska sieć franczyz „Żabka”. Teraz korzystanie z przywilejów placówki pocztowej ma zostać utrudnione.

Żeby otrzymać status placówki pocztowej przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że minimum 40 proc. jego przychodów stanowią usługi pocztowe.

Wszystko idzie więc w takim kierunku, by Polacy, którzy jedynie w niedzielę mają czas na zakupy, byli zmuszeni do wybierania państwowych placówek jak poczty lub stacje paliwowe.

Poza zaostrzaniem pojawi się także kilka ulg, które nie zastąpi jednak całkowitego uwolnienia przedsiębiorców od reżimu handlowego:

 • zakaz handlu nie będzie obejmował sprzedawców ryb, ale tylko w przypadku sprzedaży w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
 • zakaz handlu w okresie od 1 czerwca do 30 września nie będzie obowiązywał w sklepach z materiałami i narzędziami rolniczymi
 • w każdą niedzielę będą otwarte skupy produktów rolnych, a także mleka i runa leśnego
 • niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu

W swojej propagandzie PiS zapowiadał, że przepisy antyhandlowe pomogą małym rodzinnym sklepom. Ten scenariuszy się jednak nie sprawdził. Przeciwnie – zatrważająca ilość tego typu miejsc ogłosiła upadłość w czasie obowiązywania antywolnościowego prawa.

Lista niedziel handlowych na 2022 rok:

 • 30 stycznia
 • 10 kwietnia
 • 24 kwietnia
 • 26 czerwca
 • 28 sierpnia
 • 11 grudnia
 • 18 grudnia

37 KOMENTARZE

 1. Partia JKM chce kapitalizmu z XIX wieku. Bezwzględnego, antyludzkiego.

    • ty jesteś polskim „prawicowcem”, czyli lewakiem. co za różnica co komunizm niesie na sztandarach, matkebosko, tęczę, unię czy sierp i młot?

  • W XIX wieku można było robić zakupy w niedzielę, jeśli się chciało, tak jak sprzedawca mógł, lecz nie musiał otwierać biznesu w ten dzień. Tak powinno być i teraz i tego chce partia JKM. Mentalność pisowców w kwestii wolnych niedziel to mentalność nawet nie socjalistyczna, tylko komunistyczna.

  • To niech robią jak chcą a nie że rząd musi wszystkim nakazywać, niektórzy chcą pracować w niedziele a nie mogą. A partia JKM chce by ludzie sami zdecydowali o wszystkim że jedni pracują 24/7 inni, po 3h a inni jeszcze inaczej a wszystko zależy od umowy między pracodawcą a pracownikiem.

  • Antyludzkie jest zabraniać ludziom pracy, w szczegulności tym co chcą pracować.
   Sprzedawcy, w szczegulności matki też chcą pracować, aby muc wykarmić dzieci.
   Nie ma przymusu pracy, nikt nikomu nie broni odpoczynku.

  • A może cześć ludzi chce pracować w niedziele w zamian ża inny dzień wolny? Np środę bo lubi imprezować a w jego ulubionym klubie jest tani wtorek. Może tez ktoś woli pracować w typie dwa dni pracy i jeden dzień wolnego?

 2. Ktoś może być studentem studiującym kierunek na dziennych, którego nie da się studiować zaocznie, a jest z biednej rodziny której nie stać na utrzymywanie go na studiach i musi w weekendy pracować, a z samej pracy w sobotę się nie utrzyma.

 3. Może mieszka z rodzicami i chce mieć od nich wytchnienie w jakiś dzień. Ktoś może mieć trudna sytuacji i długi, i musi pracować przez jakiś czas 7 dem dni w tygodniu by nie pójść z torbami. Jest wiele ludzi co chce pracować w niedziele ale nie może bo lewacy z pisu czy ruchu narodowego chcą uszczęśliwiać ludzi na sile.

 4. Ciekawe czy Poczta Polska utrzyma status placówki pocztowej. Książki, pończoszki, grzebienie itd. itp. mogą stanowić więcej niż 40% przychodów ;)

  • w przeciwieństwie do pozostałych ‚placówek pocztowych” PP jest w niedzielę przykładnie zamknięta, ani nadać , ani odebrać poleconych w następstwie pozostawionego aviza…

   • wiele placówek przez ostatni rok zmnieszyło również wymiar godzin w tygodniu… u mnie np poza piątkiem pp jest otwarta 4 (CZTERY!!!!) godziny, od 14 do 18.

  • Nie stanowią nawet 1 % przychodów-pewnie ktoś z góry dostaje jakieś gratyfikacje żeby wstawiać te śmieci,zamiast zarabić na przesyłkach.PP ma 190mln strat.

 5. Niedziela jest dla Boga i dla rodziny. Ateiści i zaślepieni JKMowcy zapewne stosują się np. do przykazania 5-tego, więc i do 3-ciego mogą.
  I przestańcie bredzić o wolności, bo kasjerka z Kauflandu nie ma wolności jak jej każą przyjść w niedzielę.

 6. A zyles w XIX wieku, ze tak piszesz??? Biedronka, Kaufland sa otwarte do 22. Nie ma czasu na zrobienie zakupow???. To wolnosc to nie robta co chceta. Wolnosc to poszanowanie drugiego czlowieka tez. A co maja powiedziec ludzie, ktorzy charuja caly tydzien i jeszcze zabiera sie im niedziele. Znam rodziny, gdzie maz i zona pracuja w handlu i jak jedno jest w niedziele, to drugie pracuje. To nie jest zycie

 7. Brawo!
  Nauczcie się robić zakupy w tygodniu, a nie godzinami spacerować po sklepach z rodziną. Kasjerki przez takich przegrywów, którzy tak spędzają czas w weekend muszą kiblować w pracy, zamiast odpoczywać. Dzień wolny w tygodniu, to kpina. Popieram zakaz handlu!

 8. ustawiają prawo co wolno czego nie pod wlasne biznesy … ktos to przyjdzie po wyborach i oby zaorał .. bo czemu nie ?

  Państwo z kartonu jak i to całe prawo…
  Dobrze, że Konstytucja na żelaznej płycie wyryta …

 9. Popieram wolne niedziele; Przede wszystkim w handlu, np. w marketach pracują biedniejsi, a jak są pracujące niedziele to oni muszą pracować, albo tracą pracę; żerowanie na ich krzywdzie to niewola a nie żadna wolność; Warto sobie poszukać innych rozrywek niż tylko spacery po marketach;

 10. Cenie sobie niedziele wolne od dużego handlu. Co prawda sam nie robię w niedzielę zakupów ani też nie pracuje wówczas, więc może nie jestem obiektywny, ale lubię spokój na ulicach.

 11. Akurat NCZ nie zachowuje tu obiektywizmu. Nawet Korwin przyznawał że zakaz handlu w niedzielę mógłby zostać wprowadzony, tylko mówił że to sprawa na radę powiatu. Zakaz handlu w Niedziel3 zły, ale potem biadolenie jak to ludzie odchodzą od chrześcijańskich korzeni.

Comments are closed.