Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA
Kobiecie, która w mediach społecznościowych miała rozpowszechniać kłamstwa o zgonach po szczepieniu przeciw Covid-19, sąd w Pradze nakazał w piątek wystosowanie przeprosin i zapłacenie 250 tys. koron (ok. 50 tys. zł) w ramach zadośćuczynienia.

Czeski sąd rozpatrywał pozew cywilny złożony przez firmę prowadzącą dom dla seniorów na praskich przedmieściach Mieszice. To o pensjonariuszach tej placówki Jana Peterkova miała kłamać w zamieszczanych w internecie filmikach, mówiąc o kilku zgonach wśród seniorów, do których rzekomo doszło po przyjęciu przez nich szprycy.

W filmikach, które nagrywała i rozpowszechniała Peterkova, mowa była nie tylko o śmierci na skutek zaszprycowania, ale też o fałszowaniu aktów zgonów w Mieszicach. Sąd nakazał kobiecie wystosowanie przeprosin, zapłatę zadośćuczynienia za szkody dla wizerunku placówki oraz usunięcie nagrań. Peterkova, która nie przyszła na rozprawę, dziennikarzom czeskiego radia publicznego powiedziała, że nie wiedziała o posiedzeniu sądu.

REKLAMA

Osobne postępowanie w sprawie karnej prowadzi policja.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Według czeskich mediów Peterkova należy do grupy osób, które rozpowszechniają tzw. dezinformację na temat Covid-19 i akcji szprycowania przeciwko tej chorobie oraz atakują pracowników służby zdrowia. Kobieta ma już kilka wezwań do zapłaty zadośćuczynienia, a w swoich filmikach i postach prosi ludzi o datki na organizowane przez siebie imprezy.

Piątkowy wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: PAP

REKLAMA