Nowy wynalazek 19-latka: „Ten, kto stoi obok zobaczy, że maseczka drugiej osoby już nie filtruje i może się odsunąć”

Maska/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Maska/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
19-latek z okolic Ankony na północy Włoch stworzył maskę ochronną, która zmienia kolor w momencie, gdy przestaje filtrować powietrze i trzeba ją zmienić. Swój wynalazek opatentował i zaprezentuje go wkrótce na światowej wystawie Expo w Dubaju.

Podstawą tego pomysłu jest technologia, która określa ważność dóbr konsumpcyjnych przy wykorzystaniu reakcji biochemicznej.

– Stosowana jest przede wszystkim w produkcji żywności, ale biorąc pod uwagę historyczny moment, w jakim żyjemy, wykorzystałem ją w maseczkach – wyjaśnił młody wynalazca Viorel Bohotici, mieszkający w miejscowości Camerata Picena, w regionie Marche.

Zaznaczył, że jego patent można zastosować w maseczkach chirurgicznych. – Ten, kto stoi obok zobaczy, że maseczka drugiej osoby już nie filtruje i może się odsunąć – dodał.

Ta sama technologia jest też do wykorzystania w maseczkach FFP2, które we Włoszech są obecnie w powszechnym użyciu; wymagane są między innymi w środkach transportu.

Włoskie media podały, że wynalazca studiuje inżynierię elektroniczną na Politechnice w Turynie. Pomysł innowacyjnej maseczki narodził się w zeszłym roku, gdy chodził jeszcze do technikum imienia Galileusza.

– Przeczytałem, że 72 procent osób nosi maseczki w niewłaściwy sposób, na przykład dłużej niż przez osiem godzin – powiedział. Swój projekt przedstawił komisji maturalnej jako pracę przygotowaną na egzamin ustny.

– Profesor powiedział mi, że nie jest to praca maturalna, ale prawdziwa praca dyplomowa na uczelni. Opracowałem mój projekt podczas roku szkolnego zaglądając po południu do laboratorium w technikum – opowiedział 19-latek. Jak dodał, kiedy przekonał się, że jego wynalazek działa, złożył wniosek patentowy.

Wynalazca przyznał, że nie spodziewał się sukcesu. Już nawiązał kontakty z producentami maseczek.

– Uważam, że dzięki pojęciom, jakich uczymy się w szkole, można jeszcze wiele odkryć i wynaleźć – stwierdził student.

Źródło: PAP

18 KOMENTARZE

 1. ależ ten koronaurwis jest kreatywny
  a jak się jeszcze dobrze pogada z odpowiednio wysoko postawionym urzędnikiem
  znaczy się
  nie tyle pogada
  żeby tam jakiś głupich domniemań nie było
  co zleci się jakąś ekspertyzę
  albo ocenę wpływu na środowisko
  to maseczka zmieniająca kolory
  najlepiej na tęczowe
  stanie się podstawowym i obowiązkowym wyposażeniem obywatela
  jak gaśnica w samochodzie

  • Ciekawe, że w szpitalach lekarze wymagają noszenia maseczek. Ale wiadomo – mądrzejszy gimbazowy troll niż lekarz po studiach medycznych.

 2. Kolejny gadżet dla debili. Żadna szmata nie filtruje powietrza. Gdyby tak było, to mógłbyś niezauważenie puszczać bąki w ekskluzywnym towarzystwie, kretynie.

 3. Maski nawet najlepsze nie chronią przed zakażeniem covid i należy natychmiast zmienić po zainfekowaniu (tak pisze producent na opakowaniu masek P95)
  Maski zabijają chorych i zdrowych. Maski nie tylko, że nie zatrzymują wirusa, ale powodują hypercapnie (zwiększony dwutlenek węgla) oraz hypoxie (obniżony o około 20% tlen) i wdychanie ponowne toksyn i wirusów, więc to cię osłabia, możesz się zatruć, możesz uszkodzić swój mózg, konsekwencją będzie również zapalenie płuc.

  • Dokładnie tak! Chyba Szwajcarzy zbadali maski noszone przez dzieciaki po paru godzinach i okazało się, że tam się mnóstwo bakterii i nawet jakieś grzyby. Psychopaci niszczą zdrowie ludzi od najmłodszych lat. Tacy wszyscy mądrzy a nie potrafią wskazać choć jednego przepisu/zakazu itp. który zabrania ludziom normalnego oddechu!

 4. Studiuje inżynierię elektroniczną a nie wie, że maski chirurgiczne nie zatrzymują żadnego wirusa i ich „filtrowanie” powietrza przebiega w bardzo ograniczonym zakresie. Ech, naukofiec

 5. Ta technologia jest już w użyciu, kiedy się patrzy na te czarne jak smoła brudne szmaty, chroniące kowidian przed zabójczym wirusem ha ha.

  No cóż, kowidiańska wiara czyni cuda, a z wiarą się nie dyskutuje.

 6. Dramat. Zaczadzona lewacka propaganda smarkateria kreci bat na wlasny tylek i jeszcze jest z tego dumna. Tu chyba tylko wojna moze cos zmienic.

 7. jak taki bystry jak woda w kiblu to niech wymysli maske ktora zmienia zaabrwienie jak pluca sobie od niej czlowiek rozwala … lub sie niedotlenia.

Comments are closed.