Wyrok uniewinniający dla biskupa oskarżonego o gwałty

ksiądz/Koloratka. fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Sąd w Kottayam na południu Indii w piątek wydał wyrok uniewinniający w sprawie katolickiego biskupa oskarżonego o to, że przez dwa lata wielokrotne zgwałcił zakonnicę. W 2018 r. sprawa wywołała bezprecedensowe demonstracje poparcia dla kobiety ze strony aktywistów i innych zakonnic – pisze BBC.

Sąd uznał, że prokuratura nie dostarczyła wystarczających dowodów na winę duchownego. Prawnicy zakonnicy zapowiedzieli, że odwołają się od tej decyzji do sądu wyższej instancji.

Franco Mulakkal, 54-letni duchowny, był biskupem w diecezji w Dżalandharze w północnym stanie Pundżab. Jego ofiara to zakonnica Misjonarek Jezusa, zgromadzenia w Kottayam w stanie Kerala, które podlega Dżalandharowi. Twierdzi, że została zgwałcona 13 razy w ciągu dwóch lat podczas odwiedzin biskupa w Kerali.

Duchowny został aresztowany na kilka tygodni w 2018 r. w stanie Kerala dopiero po protestach zakonnic ze zgromadzenia poszkodowanej siostry. Nie przyznał się do winy. Watykan na jego wniosek zawiesił go w obowiązkach.

Skarżąca twierdzi, że zgłosiła się na policję, bo Kościół katolicki ignorował jej skargi, które wielokrotnie kierowała do Watykanu oraz do nuncjusza papieskiego w Delhi.

– To, co się stało, jest sprzeczne z chrześcijaństwem – powiedziała w rozmowie z BBC była siostra Lucy Kalapura, usunięta ze Zgromadzenia Franciszkanek w 2019 r. Jak twierdzi, powodem był fakt, że organizowała ona manifestacje przeciwko Mulakkalowi.

Rzecznik diecezji w Dżalandharze skomentował, że piątkowy wyrok dowodzi niewinności księdza. Jak dodał, Mulakkal nie wróci do pełnienia posługi biskupiej.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

  1. Klasyka….

  2. Pierwszą sprawę karną jaką otrzymał Konsul Polski w USA (1919) – było zgłoszenie gwałtu. Ostatnim pytaniem było – „od jak dawna Panią gwałci (ten farmer)”. „Od pół roku” – i sprawa upadła.

  3. Biskup uznal, ze lepiej napastowac dorosle i dojrzale zakonnice, niz maloletnich ministrantow. Ciekawi mnie jedynie ilosc „cierpien” franciszkanskiej cnotki. Skoro pierwszy akt mogl byc gwaltem, to pozostale 12 byly tylko z pozadania i nawyku. A czy nie bylo to dla niej lepsze to od gromniczych swiec? A wogole, to jak bozia mogla do tego dopuscic?

    • Tak jaki tobie dozwala pisać …. na tym polega wolność …

      • Czy to aby z „dozwolenia” swietych w niebie … mozna pisac? Opanuj sie, niewolniku sredniowiecznych dogmatow i nadprzyrodzonych cudow-niewidow.

Comments are closed.