Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Pierwszy we Francji radar „przeciwhałasowy” został zainstalowany na Avenue Félix Faure w centrum Nicei. Miasto zgłosiło się na ochotnika do eksperymentowania z taką technologią na swoich ulicach.

Drogę do ustawiania radarów mierzących poziom hałasu pojazdów i karania za przekroczenie dozwolonych decybeli, zatwierdzić musiała sama rada stanu, co stało się 3 stycznia. W sobotę 15 stycznia zainstalowano już pierwszy „radar przeciwhałasowy” przy numerze 4 na Avenue Félix Faure, naprzeciwko Lycée Massena.

Jeśli pojazd wydaje hałas przekraczający poziom 90 decybeli, radar wykona jego zdjęcie, a kierowca otrzyma za kilka dni mandat. Zasada jest ta sama co przy fotoradarach mierzących prędkość pojazdów.

Mandat za zbyt hałaśliwy wydech wyniesie 90 euro. Pierwszy radar jest jeszcze eksperymentem i kar jeszcze nie będzie. Posiadacze aut otrzymają tylko upomnienia i wyniki pomiaru. Chodzi o przetestowanie urządzenia. Pierwsze mandaty zostaną wysłane dopiero pod koniec 2022 lub na początku 2023 roku.

Michalkiewicz. The Movie

Urządzenie jest podobno dość innowacyjne, biorąc pod uwagę, że musi uwzględniać „przestrzeń, nagrywanie obrazu i dźwięku”, a także „odczyt tablicy rejestracyjnej”. Próby przeprowadzane są już także w miejscowości Saint-Lambert w departamencie Yvelines.

Do programu testów zgłosiło się w sumie 7 gmin, w tym Nicea, Saint-Forget, Paryż, Tuluza, Bron, Rueil-Malmaison i Villeneuve-le-Roi. Tego typu radary mają być umieszczane tylko w terenie zabudowanym.

Źródło: Valeurs