Wojskowy samolot transportowy C-17.
Wojskowy samolot transportowy C-17. (Fot. Sergeant Ross Tilly RAF/defenceimages.mod.uk/CC BY-NC 2.0)
Informację o tym, że do Kijowa wysłano wyrzutnie sterowanych pocisków krótkiego zasięgu podał portal UK Defense Journal. Ujawnił też, że w ciągu pierwszych dwóch dni, było osiem takich transportów broni.

Na początku tygodnia minister obrony Ben Wallace powiedział w Izbie Gmin, że Wielka Brytania wysyła na Ukrainę lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji. Dodał, że pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi.

Wallace nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale zaznaczył, że mają one charakter wyłącznie defensywny.

Teraz UK Defence Journal dodał, że chodzi o MBT LAW, nazywane też NLAW, ręczne jednostrzałowe wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu typu fire and forget. Są one wspólną konstrukcją szwedzkiej firmy Saab Bofors Dynamics i brytyjskiej Thales Air Defense.

Michalkiewicz. The Movie

Ważące 12,5 kg wyrzutnie mogą jednym strzałem z odległości do 800 metrów zniszczyć czołg przeciwnika. Używane były m.in. przeciwko talibom w Afganistanie. Z kolei dziennik „Daily Mail” podał, że Wielka Brytania może dostarczyć Ukrainie 2000 sztuk tych wyrzutni.

UK Defense Journal poinformował, że loty brytyjskich samolotów transportowych C-17, którymi ta broń jest dostarczana, rozpoczęły się w poniedziałek rano, a z zamieszczonej na Twitterze mapy z ruchami samolotów, wynika, że do wczesnych godzin porannych w środę odbyło się osiem takich lotów.

Wszystkie loty odbywają się okrężną drogą – przez Morze Północne oraz nad Danią i Polską, gdyż Niemcy nie wyrażają zgody, by broń była transportowana przez ich przestrzeń powietrzną.

Źródło: PAP