Wołodymir Zelenski i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Wołodymir Zelenski i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Z Rosji do jednostek wspieranych przez nią separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy przewieziono od początku roku 7 tys. ton paliwa, czołgi, uzbrojenie, amunicję – podaje w piątek ukraiński wywiad wojskowy. Według niego w Rosji trwa nabór najemników, którzy są wysyłani do Donbasu.

Według ukraińskiego wywiadu dowództwo sił zbrojnych Rosji zwiększa możliwości bojowe sił w Donbasie.

Jak napisano w komunikacie, od początku stycznia potajemnie przywieziono koleją i transportem samochodowym z Rosji do jednostek sił separatystów ponad 7 tys. ton paliwa, kilka czołgów i dział samobieżnych oraz inne uzbrojenie i amunicję, w tym do systemów artyleryjskich i moździerzy.

Wywiad podaje, że w Rosji trwa „aktywny nabór najemników, którzy zmierzają na tymczasowo okupowane terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego” po przejściu intensywnego szkolenia.

Michalkiewicz. The Movie

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.

Ukraina: Siły zbrojne przeprowadziły ćwiczenia z odparcia ataku przy Krymie

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, przy granicy administracyjnej z anektowanym przez Rosję Krymem, ukraińskie siły przeprowadziły taktyczne ćwiczenia z odparcia ataku i obrony wybrzeża – podały w piątek ukraińskie siły zbrojne.

Siły zbrojne przeprowadziły taktyczne ćwiczenia z obrony przed atakiem morskiego wybrzeża i odcinków lądowych narażonych na atak czołgów – czytamy w komunikacie połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Manewry odbyły się na jednym z poligonów obwodu chersońskiego, graniczącego z anektowanym w 2014 roku przez Rosję Półwyspem Krymskim.

Przećwiczono wykorzystanie systemów Grad przeciwko siłom i sprzętowi potencjalnego przeciwnika.

Zaznaczono, że podobne manewry odbywają się regularnie. „Dowódcy utrudniają zadania, ucząc skład osobowy działać w warunkach nagłej zmiany okoliczności” – zaznaczył dowódca połączonych sił Serhij Najew.

W ubiegłym tygodniu informowano o przeprowadzeniu ćwiczeń z obrony przeciwlotniczej w obwodzie chersońskim. Wcześniej ukraińscy wojskowi ćwiczyli „efektywne zastosowanie przeciwpancernego uzbrojenia w rzeczywistej walce”.

Źródło: PAP