Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken. Foto: tter
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken. Foto: tter

Amerykański dziennikarz stacji Fox News pracujący przy Pentagonie, Lucas Tomlinson, informuje, że rząd USA nakazał ewakuację rodzinom amerykańskich dyplomatów na Ukrainie. Operacja rozpocznie się w poniedziałek 24 stycznia.

– Departament Stanu nakazuje rodzinom personelu ambasady USA na Ukrainie rozpoczęcie ewakuacji z tego kraju już w poniedziałek – napisał Tomilson, powołując się na źródła wśród urzędników.

Z kolei Christina Ruffini z CBS News podaje, że „ambasada USA w Kijowie poprosiła o zezwolenie na wyjazd dla mniej istotnego personelu i rodzin. To NIE jest nakazany wyjazd.”

Michalkiewicz. The Movie

O planowanej ewakuacji mówiło się już od kilku dni, ale Biały Dom dotychczas ani nie potwierdzał ani nie zaprzeczał tym informacjom.

Tymczasem w sobotę samolot transportujący 90 ton amerykańskiej broni wylądował na lotnisku w Kijowie..

„Militarna pomoc skierowana na Ukrainę przez prezydenta Joe Bidena dotarła dziś w nocy. Dostarczonych zostało 90 ton broni, w tym amunicji dla znajdujących się na froncie obrońców Ukrainy” – podano w sobotę na Twitterze ambasady.

W komunikacie podkreślono, że w 2021 roku Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie wsparcie militarne warte ponad 650 mln dolarów, a od 2014 roku do kraju skierowano pomoc wartą łącznie 2,7 mld dol. Dodano, że krok ten świadczy o „nieprzerwanym zaangażowaniu w obronę Ukrainy w obliczu narastającej rosyjskiej agresji”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba potwierdził w czwartek doniesienia zachodnich mediów mówiące o planowanym dostarczeniu państwu militarnego wsparcia ze strony USA. Szef ukraińskiej dyplomacji wskazał również, że najnowszy, wart 200 mln dol. transport, był reakcją na pogarszającą się sytuację na ukraińsko-rosyjskiej granicy.

Dostawę broni poprzedziła środowa wizyta sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Kijowie. W piątek natomiast ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii poinformowali o planie przekazania Ukrainie wyprodukowanego w USA uzbrojenia o charakterze defensywnym.

Źródła: PAP/tter