Podsłuch, inwigilacja, pegasus.
Podsłuch, inwigilacja - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pixabay)
W Izraelu wszczęto 20 stycznia śledztwo dotyczące policji, która szpiegowała naruszając prawo obywateli tego kraju przy pomocy oprogramowania Pegasus. Według lokalnych mediów niezgodne z prawem szpiegowanie miało miejsce w latach 2020 i 2021.

Śledztwo ma za cel „weryfikację zarzutów rozpowszechnianych w mediach”. Izraelska policja miała wykorzystywać Pegasusa do szpiegowania osób uznanych za potencjalne zagrożenie, „porządku publicznego”.

Dziennik biznesowy Calcalist twierdzi, że wyspecjalizowana jednostka policji wykorzystała Pegasusa do monitorowania np. działacza, którego uznano za potencjalne „zagrożenie dla demokracji”. Komendant izraelskiej policji Yaakov Shabtaï zaprzeczył takim rewelacjom.

„Izraelska policja walczy z przestępczością za pomocą wszystkich środków prawnych, jakimi dysponuje” – dodał Shabtaï. Zgodność z prawem podsłuchiwania przez policję ma zostać jednak zweryfikowana. Ministerstwo Sprawiedliwości obiecało w sprawie zarzutów „Calcalist” dokładne śledztwo.

Michalkiewicz. The Movie

Oprogramowanie Pegasus miało być wykorzystywane do szpiegowania obywateli Izraela, w tym osób, które kierowały protestami przeciwko byłemu premierowi Benjaminowi Netanjahu. To kolejny problem dla grupy NSO, której produkt o nazwie Pegasus kolejny raz okazuje się wykorzystywany niekoniecznie w zgodzie z prawem.

NSO Group nie zaprzeczyła, ani nie potwierdziła sprzedaży Pegasusa izraelskiej policji. Wyjaśniono tylko, że firma nie odpowiada za używanie systemu, który został sprzedany klientom rządowym.

W komunikacie stwierdzono: „NSO sprzedaje swoje produkty na podstawie licencji i zgodnie z przepisami, agencjom wywiadowczym i służbom policyjnym, aby zapobiegać aktom terrorystycznym i przestępstwom, zgodnie z prawem i przepisami obowiązującymi w poszczególnych krajach”.

Oprogramowanie Pegasus może być sprzedawane tylko instytucjom rządowym, a sprzedaż musi uzyskać zielone światło komisji izraelskiego Ministerstwa Obrony odpowiedzialnej za zatwierdzanie sprzedaży broni. Pegasus zapewnia dostęp do prywatnych wiadomości i danych użytkownika, ale także umożliwia zdalną aktywację urządzenia w celu rejestracji dźwięku lub obrazu.

Źródło: AFP/ Le Figaro