Szprycowali na potęgę. Ponad 90 procent zaszczepionych. Notują kolejne rekordy zakażeń

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA
W ciągu minionych 24 godzin w Portugalii odnotowano największą dobową liczbę zakażeń koronawirusem od początku pandemii Covid-19. Liczba infekcji przekroczyła 58 tysięcy – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. To już kolejny raz w tym miesiącu, gdy w Portugalii zanotowano nowy rekord zakażeń.

Służby medyczne oszacowały, że tylko w pięciu spośród 308 powiatów nie jest jeszcze notowany ekstremalnie wysoki poziom ryzyka sanitarnego z powodu pandemii.

Średnio w skali kraju w piątek po południu zanotowano rekordową liczbę zakażeń przypadających na 100 tys. obywateli – 4731.

REKLAMA

Pomimo rekordowego poziomu infekcji, podczas ostatniej doby w portugalskich szpitalach zanotowano tylko nieznaczny wzrost liczby nowych pacjentów z Covid-19. W sumie leczone są tam 2044 osoby, z których 162 na intensywnej terapii.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Resort zdrowia wskazał też na wyraźne zwiększenie się liczby dobowych zgonów. Od czwartku zmarło w Portugalii 49 zakażonych osób, czyli najwięcej w ciągu jednego dnia od 26 lutego 2021 roku. W sumie do piątkowego popołudnia w Portugalii zmarło po infekcji wirusem SARS-CoV-2 ponad 19,4 tys. osób, a zakaziło się 2,11 mln.

To już kolejny styczniowy rekord zakażeń w zaszprycowanej Portugalii. W ubiegły piątek, 14 stycznia, pojawiła się informacja o trzech dniach z rzędu, kiedy notowano rekordy zakażeń. W mijającym tygodniu sytuacja nie prezentowała się lepiej. O nowych rekordach zakażeń informowano codziennie od 18 do 21 stycznia.

Do tej pory w pełni zaszprycowanych jest 90.3 procent Portugalczyków, z kolei co najmniej jedną dawkę szprycy przyjęło 94 procent osób.

Ministerstwo potwierdziło, że rekordowej liczbie dobowych zakażeń towarzyszy wysoki, utrzymujący się na poziomie ponad 70 tys., poziom dziennych szczepień dawką przypominającą preparatu przeciwko Covid-19.

Źródło: PAP/NCzas/weather2travel.com

REKLAMA