Albert Bourla, dyrektor generalny Pfizera.
Albert Bourla, dyrektor generalny Pfizera. (Fot. PAP/EPA)
Dyrektor generalny koncernu Pfizer, Albert Bourla, otrzymał nagrodę Genesis za pracę nad szprycą. Nagroda ta jest nazywana „żydowskim Noblem”. Przyznawana jest Żydom, którzy odnieśli znaczący sukces zawodowy – w uznaniu ich osiągnięć, wkładu w rozwój ludzkości czy przywiązanie do wartości żydowskich. Nagroda wynosi 1 mln dolarów.

Jak informuje Jewish Telegraphic Agency, Bourla został laureatem Genesis Prize 2022, co ogłoszono w środę rano. Nagrodę przeznaczy na „projekty mające na celu zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu”, „ze szczególnym uwzględnieniem tragedii, jaka dotknęła grecką społeczność żydowską”. Rodzice Bourli bowiem oboje pochodzili z Grecji i byli ocalałymi z Holokaustu.

Wręczenie nagrody odbędzie się podczas ceremonii w Jerozolimie 29 czerwca. Uczyni to prezydent Izraela Isaac Herzog.

W komunikacie zwrócono uwagę na pracę Bourli w firmie Pfizer, która opracowała jedną z pierwszych szpryc przeciwko Covid-19. Szef Pfizera wygrał w głosowaniu internetowym, w którym wzięło udział 200 tys. osób.

Michalkiewicz. The Movie

– Przyjmuję tę nagrodę z pokorą i w imieniu wszystkich moich kolegów z firmy Pfizer, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat odpowiedzieli na naglące wezwanie historii i razem zakrzywili łuk naszego wspólnego przeznaczenia – przekazał Bourla w oświadczeniu.

– Wychowałem się w żydowskiej rodzinie, która wierzyła, że każdy z nas jest tak silny, jak silne są więzy naszej społeczności, i że wszyscy jesteśmy wezwani przez Boga do naprawy świata. Cieszę się, że będę mógł być w Jerozolimie, aby osobiście przyjąć ten zaszczyt, który symbolizuje triumf nauki i wielką nadzieję dla naszej przyszłości – dodał.

Nagrodę Genesis otrzymali w poprzednich latach m.in. Steven Spielberg, Michael Douglas, Michael Bloomberg, Natalie Portman czy Natan Sharansky. Wszyscy przekazali 1 mln dolarów na cele filantropijne.

Genesis Prize została zainicjowana w 2013 roku przez grupę rosyjsko-żydowskich filantropów, wśród nich był obecny prezes The Genesis Foundation Stan Polovets. Nagroda jest finansowana ze stałego funduszu wieczystego w wysokości 100 mln dolarów, ustanowionego przez Fundację.

Źródło: jta.org