Marsz antycovidowy w Bilbao. / Źródło: Twitter/@JCBasketballT/@Didirididu
Marsz antycovidowy w Bilbao. / Źródło: Twitter/@JCBasketballT/@Didirididu
Kraj Basków, Królestwo Hiszpanii. Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej manifestacji w centrum baskijskiego miasta Bilbao, na północy Hiszpanii, przeciwko wymaganiu paszportów Covid-19. Dokumenty te potwierdzają przyjęcie szczepionek przeciwko tej chorobie lub jej przebycie.

Zdecydowana większość uczestników marszu przeszła ulicami Bilbao bez zachowania dystansu społecznego. Uczestnicy wydarzenia nie mieli też na twarzach maseczek ochronnych.

Manifestanci skandowali m.in. hasła: „Precz z dyktatem!”, „Chcemy wolności!”, „Ten paszport to wstęp do dyktatury!”

W trakcie protestu organizatorzy wydarzenia tłumaczyli zgromadzonym dziennikarzom, że ich marsz ma na celu walkę z „kontrolowaniem ludności za pośrednictwem paszportu Covid-19”. Stosowanie tego dokumentu określili mianem „eksperymentu”.

Michalkiewicz. The Movie

Podczas sobotniej manifestacji rozdawano też przechodniom broszurkę, w której napisano, że nasilający się w ostatnich miesiącach proces szczepień przeciwko koronawirusowi w Europie Zachodniej nie przynosi rezultatów, gdyż zamiast spadku liczby zakażeń poziom infekcji wzrasta.

Autorzy broszurki napisali też, że zmuszanie osób do przedstawiania w miejscach publicznych paszportu Covid-19 „jest formą współczesnego apartheidu”.

Źródło: PAP, Twitter