Holenderska policja pałuje przeciwników obostrzeń. / foto: Prt Sc Twitter

Związek zawodowy policji ogłosił w poniedziałek, że nie ma możliwości dalszego egzekwowania surowych obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19. “Napięcia w społeczeństwie są ogromne” – powiedział w wywiadzie radiowym Jan Struijs, przewodniczący Holenderskiego Stowarzyszenia Policji.

W niedzielę wieczorem doszło do niecodziennej sytuacji. Policja udaremniła nielegalna imprezę, która miała miejsce na terenie budowanego posterunku policji na Zeeburgereiland w Amsterdamie.

„Uczestniczyło w niej około trzystu osób” – powiedział rzecznik policji telewizji AT5. Policja udaremniła także nielegalne wydarzenia w innych miejscach miasta.

Holenderskie Stowarzyszenie Policji uważa, że napięcia w społeczeństwie są tak duże, że policja nie ma możliwości, aby skutecznie egzekwować m.in. zakaz imprez.

Michalkiewicz. The Movie

Szef organizacji Jan Struijs powiedział w wywiadzie udzielonym w rozgłośni NOS Radio 1, że w nielegalnych wydarzeniach uczestniczy nie tylko młodzież, ale także starsze osoby.

„Coraz częściej musimy udaremniać imprezy z udziałem ludzi w wieku powyżej 50 lat” – mówi Struijs.

Od 19 grudnia w Niderlandach obowiązuje całkowita blokada, złagodzona częściowo dwa tygodnie temu m.in. zgodą na otwarcie sklepów. Nadal zamknięta pozostaje gastronomia. Nieczynne są także muzea i teatry.