Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Kierowcy, którzy nie są w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 mają problem na przejściach granicznych USA z Kanadą i Meksykiem od 22 stycznia. Rodzi to spore problemy dla transportu na tym kontynencie.

Kierowcy ciężarówek z Kanady i Meksyku od soboty nie mogą przekraczać granic Stanów Zjednoczonych, jeśli nie są w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19. Wcześniej takie obostrzenia wprowadziła 15 stycznia także Kanada.

Amerykański Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego uznał, że osoby, które chcą wjechać do Stanów Zjednoczonych przez granice lądowe USA-Meksyk i USA-Kanada, muszą być w pełni zaszczepione i przedstawić dowód szczepienia. Ograniczenia nie mają zastosowania dla obywateli USA.

Ograniczenia podróży obowiązywały i wcześniej, ale nie dotyczyły „ważnych” powodów, a do takich zaliczano podróże kierowców ciężarówek. Grupy transportu i logistycy po obydwu stronach granicy twierdzą, że wpłynie to negatywnie na łańcuchy dostaw, które już i tak przeżywają kryzys.

Michalkiewicz. The Movie

Amerykanie zmagają się z wyższymi cenami, brakuje niektórych towarów w sklepach, zakłócone są dostawy paliw dla stacji. Anne Reinke, prezes i dyrektor generalna Stowarzyszenia Transportu mówi, że „to jeden ze sposobów na to, aby z dnia na dzień drastycznie pogorszyć sytuację”. Mocno może ucierpieć przemysł motoryzacyjny, który już ma zakłócone łańcuchy dostaw.

Kanada, która zaczęła egzekwować podobne przepisy, uczyniła wyjątek dla kierowców, którzy przywożą „niezbędne artykuły medyczne”. W USA takich wyjątków nie ma.

Canadian Trucking Alliance i American Trucking Associations szacują, że aż 32 000 (20%) ze 160 000 kanadyjskich i amerykańskich kierowców ciężarówek może zostać wykluczonych z transportu transgranicznego.

Źródło: Truckinginfo