Kwarantanna/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Kwarantanna/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
„W ciągu siedmiu dni liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na możliwość występowania koronawirusa SARS-CoV-2 wzrosła o ponad 568 tysięcy – jest rekordowo wysoka i zbliża się do miliona” – informuje Rzeczpospolita.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Od wtorku kwarantanna będzie trwała 7 dni. Zmienione rozporządzenie – w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego – wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu, czyli 25 stycznia.

Zgodnie z rozporządzeniem w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia, kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach (obecnie po 10 dniach).

Michalkiewicz. The Movie

MZ podnosi, że osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Pisaliśmy o tym szerzej: Ludzkość odetchnęła. Skrócona siedmiodniowa kwarantanna od wtorku

Źródło: PAP, rp.pl