W stolicy Portoryko San Juan obalono pomnik hiszpańskiego konkwistadora i pierwszego kolonialnego gubernatora Portoryko Juana Ponce de Leona. Do incydentu doszło w dniu wizyty króla Hiszpanii Filipa VI z okazji 500-lecia założenia miasta.

Associated Press doniosła, że ok. godz. 4.30 policjanci patrolujący zabytkową część San Juan usłyszeli huk. Po przybyciu na miejsce zobaczyli zniszczony pomnik.

Kilka godzin później w stolicy Portoryko wylądował król Filip, który we wtorek weźmie udział w serii spotkań m.in. z Pedro Pierluisim, gubernatorem tego zamorskiego terytorium USA oraz innymi dygnitarzami.

Michalkiewicz. The Movie

Juan Ponce de Leon swoją pierwszą podróż zamorską odbył w 1493, towarzysząc Krzysztofowi Kolumbowi w drugiej wyprawie przez Atlantyk. W 1508 r. założył kolonię w Portoryko, co rozpoczęło trwającą ok. 350 lat epokę rządów hiszpańskich na wyspie. Znany był z brutalnego traktowania rdzennej ludności.

Portoryko zostało przekazane Stanom Zjednoczonym po wojnie amerykańsko-hiszpańskiej w 1898 r. i od tego czasu stanowi terytorium USA. Od 1917 r. Portorykańczycy mają przyznawane obywatelstwo amerykańskie, w 1950 r. rozszerzono zakres samorządności na wyspie.

(PAP)