Zaszprycowali ponad 90 procent osób. Mają rekordową liczbę zakażonych koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA
W Portugalii w poniedziałek zanotowano ponad 1 mln osób aktualnie zakażonych koronawirusem. Oznacza to, że na kwarantannie znajduje się obecnie blisko 10 proc. populacji tego kraju, czyli nienotowana liczba od początku pandemii.

Jak oszacowało ministerstwo zdrowia w liczącej 10,3 mln obywateli Portugalii, tak wysoki odsetek chorych na Covid-19 obywateli występuje w tym kraju po raz pierwszy.

Zgodnie z danymi służb medycznych Portugalii po notowanych w minionym tygodniu rekordowych wzrostach dobowych infekcji, przekraczających poziom 58 tys., podczas ostatniej doby potwierdzono 32,7 tys. zakażeń. Od niedzieli zmarło 44 pacjentów chorych na Covid-19.

REKLAMA

W sumie, w Portugalii, gdzie dotychczas potwierdzono już 2,2 mln zakażeń, wskutek koronawirusa śmierć poniosło 19,6 tys. obywateli.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Tymczasem w poniedziałek wieczorem rządowa agenda Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) w Lizbonie ogłosiła nową zasadę, dotyczącą pracowników portugalskiej służby medycznej. Przewiduje ona konieczność natychmiastowego poddania się kwarantannie po kontakcie z osobą, u której potwierdzono infekcję koronawirusem.

Wyjątek od nowej zasady stanowią pracownicy służby zdrowia, którzy byli zakażeni w ciągu ostatniego półrocza lub co najmniej 14 dni temu przyjęli dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19.

Do tej pory w pełni zaszprycowanych jest 90.3 procent Portugalczyków, z kolei co najmniej jedną dawkę szprycy przyjęło 94 procent osób.

Źródło: PAP/weather2travel.com

REKLAMA